Десните радикални партии са много интересни, качествено различни, наричани от изследователите „мъжки партии“, за тях гласуват предимно мъже, анализира Емилия Занкина. По думите й, от една страна имаме численото изражение на женското присъствие, но от друга по-важно е съдържателното присъствие на жените в политиката – доколко присъствайки правят смислени неща и дали това е свързано с предимно женски въпроси. Занкина даде пример с Източна Европа, където дясноцентристки партии като ГЕРБ дават трибуна за изява на много жени и на много високи позиции, които традиционно са били запазени за мъжете.
Третият елемент според изследователката е символичният – дали хората възприемат жените като компетентни и дали те имат репутация сред гласоподавателите. Въвеждането на квоти променя числеността, но по-трудно променя репутацията, отбеляза преподавателят.
Присъствието на жените в политиката е признак на много други процеси, които се случват в обществото – там, където се повишава цялостното цивилизационно ниво жените намират все по-видно място във всички сфери на живота, подчерта Занкина, според която в западните общества от години има нова ценностна парадигма и политиката като място на най-властовите позиции отрежда традиционно малко място на жените, но световните тенденции са за средно ниво на присъствие на жените в политиката над 20 на сто, а в страните с квоти за жените процентът е още по-висок . Изследователите стигат до извода, че все още жените имат доста маргинална роля и функция в политиката.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.