Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
На сайта си гражданското сдружение "Да запазим Корал" информира за поредно мъртво делфинче, изхвърлено от вълните на брега на плаж "Корал" вчера.
"Малко момиченце носи на ръце мъртво бебе делфинче, показва го на родителите си… сякаш с надеждата, че то спи и някак си ще се събуди в следващия момент…", четем в публикацията. Отново ужасът от миналото лято се повтаря с пълна сила. Тогава от туристи се превърнахме в гробари на делфинчета, след това на полицаи, ветеринари, биолози, инженери, следователи, на една цяла държава, заместихме институциите, за да установим причината и извършителя на това престъпление срещу делфините, пишат природозащитниците.
От сдружението "Да запазим Корал" алармират, че от години Министерството на околната среда и водите не предприема мерки за опазването на делфините в Черно море, въпреки подавани сигнали от екологични организации. Много често малките делфинчета стават жертви на оплитане в рибарските мрежи. Как може да се реши проблемът и какво губи Черно море от поголовното убиване на делфини?
Въпреки усилията ни да имаме отговор на предложените от природозащитници мерки, от страна на Министерството на околната среда и водите, както и на регионалните екоинспекции, събеседник така и не беше осигурен към момента на излъчване на репортажа, уточнява водещата на предаването "Хоризонт" до обед" Валерия Николова.
В звуковия файл можете да чуете репортажа на Надежда Николова.
Над 10 мъртви делфина са открити по плажовете на Южното Черноморие от началото на годината. Днес морето изхвърли още едно малко делфинче пред погледа на десетките туристи на Централния плаж в Бургас. Морският бозайник изплувал обезглавен със следи от кръв и наранявания по тялото. Делфините често влизат в пасажите и се оплитат в рибарските мрежи. За да се освободят от тях, рибарите режат перките или главите им. И тази практика не е преустановена, въпреки подаваните сигнали екологичните организации.