Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
След първите сондажи в по-тесния и по-разширен състав на Съвета за сигурност на ООН по кандидатурите за нов генерален секретар ще се види колко кандидати остават, каква е подкрепата за тях по страни и кои отпадат. На по-късен етап при последващи гласувания през есента ще се види дали страните с право на вето подкрепят съответния кандидат. Това обясни в предаването „Преди всички“ евродепутатът Андрей Ковачев, чийто доклад с препоръки на Европейския парламент до Европейския Съвет за Седемдесет и първата сесия на Общото събрание на ООН бе одобрен от ЕП с голямо мнозинство.
Докладът акцентира върху по-голямата прозрачност в процеса на избор и върху географското равновесие – Източна Европа да бъде представена като регион, който досега не е излъчвал свой представител за тази позиция, отбеляза Ковачев, според когото в ООН все още няма съгласие за реформите, които са блокирани повече от десетилетия.
Системата на вето в Съвета за сигурност, установена след Втората световна война, не отговаря на сегашните реалности, на интересите на сегашните регионални и глобални играчи като Индия и Бразилия, след обединението на Германия също имаше претенции за място в СС на ООН, посочи Ковачев.
СС на ООН започва днес първия от множеството кръгове неофициални гласувания за следващ генерален секретар на световната организация.