Според Димитър Гърдев това, което се случи в Турция, е метеж, неуспял преврат:
Когато е арестуван заместник-командващият Генералния щаб, когато е арестуван командващият Военновъздушните сили и командващите на Втора и Трета армия, на специалните части, като ги съберем като сили и средства, това е една изключително мощна групировка. Това са около 350 хиляди човека, с над 1500 танка, с около 300 самолета. Ако това наистина е силата на преврата, разбирате, че нищо не може да му бъде противопоставено.
Направи ми впечатление, че началото на метежа беше обявено в петък вечер, в 22.30 часа. Всеки, който е бил в тази страна, знае, че хората в петък вечер са на улиците, вечерят. Метежите обикновено се правят през нощта, коментира Гърдев.
Според него тезата, че зад преврата стои президентът Ердоган, не е издържана:
Да отидете при един генерал и да му кажете "Извърши преврат и не казвай, че аз съм го поръчал, а когато ти бъде дадена присъдата, също замълчи".
Експертът смята, че е имало предварителна информация за преврата и предварително управляващите са били взели мерки, за да бъдат разединени и изолирани превратаджиите.
Истината за опита за преврат в Турция е някъде по средата. Не е организиран от Ердоган, но службите са успели да хванат, че нещо се готви, смята Петър Воденски.
Той сподели, че е очаквал да се случи нещо подобно в Турция, защото военните са набрали на Ердоган заради този остър завой във външната политика, който той направи през последните седмици, най-вече спрямо Русия.
При едни такива преврати, особен в Турция, се пазят в службите по сигурността списъци с врагове на режима – потенциални или истински. Сега тези списъци бяха извадени, посочи Петър Воденски.
Хората, които направиха този преврат, направиха зло на Турция. Тя загуби, печелившият е Ердоган и управляващите в страната, коментира събитията в южната ни съседка Тайфур Хюсеинов – заместник-главен редактор на "Заман" – България:
Арестите от последните дни показват накъде се насочва Турция – повече Ердоган, но все по-малко демокрация. Но връщане назад от демокрацията няма да има и не трябва да има. Сложен е въпросът, обаче дали има демокрация.
Според Димитър Гърдев, ако бъде пипната основата на Кемалистската държава – турската нация, и започнат да се делят на кюрди, арменци и други, опасностите са огромни.
Той препоръча на управляващите у нас да поддържат диалога с Турция заради хилядите български граждани там, така че те да бъдат защитени в тези размирни месеци на реваншизъм.
Във връзка с коментарите за необяснимото мълчание на посланика на България в Анкара Надежда Нейнски, Петър Воденски каза:
В Министерството на външните работи има заповеди, че право на медийни изяви се получава, след като министърът или упълномощено от него лице го даде. Ако г-жа Нейнски трябваше да говори по медиите, след като започна опитът за преврат, то по никакъв начин не трябваше да касае какво става в Турция. Един посланик, каквото и да каже, ако го каже достатъчно категорично, той ще си спечели приятели от една страна, и от друга, тези, които са засегнати, ще са му врагове. Посланикът трябва да говори само хубави неща в страната на акредитация.
Още от коментарите на Димитър Гърдев, Петър Воденски и Тайфур Хюсеинов можете да чуете в звуковия файл.