Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МВФ понижи прогнозите си за растежа на световната икономика след Brexit

Международният валутен фонд понижи прогнозата си за глобалния икономически растеж, тъй като изненадващото гласуване през миналия месец във Великобритания да напусне Европейския съюз натежава върху потребителското доверие и върху нагласите на инвеститорите.

МВФ намали с 0,1% прогнозите си за растежа на световната икономика през тази и следващата година, очаквайки нарастване на глобалния БВП с 3,1% през 2016 г. след аналогичен растеж през миналата година, който беше най-слабия от края на глобалната финансова криза. Фондът очаква леко подобрение на растеж до 3,4% през следващата година, но под предишна прогноза през април за растеж с 3,5 на сто.

МВФ обаче предупреди за наличието на множество заплахи, включващи геополитически сътресения, зараждащия се протекционизъм и терористични атаки, които могат да доведат до още по-сериозно забавяне на икономическия растеж в световен план. Фондът отбеляза, че редица развиващи се пазари все още се борят с негативните ефекти, свързани с забавянето на китайската икономика, с дългосрочния спад в търговията и на цените на суровините.

Британският референдум оказва допълнителен низходящ натиск за световната икономика в момент, когато растежът е бавен на фона на останалите рискове за евентуално негово влошаване, заяви главният икономист на МВФ Морис Обсфелд. Той добави, че фондът беше готов преди британския референдум да повиши леко своите прогнози за икономическия растеж с оглед на по-стабилните цени на суровините и по-слабите свивания на икономиките на Бразилия и Русия. Но Brexit попречи това да стане факт, посочи Обсфелд.

Последният доклад на МВФ "Световни икономически перспективи" дава тон за предстоящата по-късно тази седмица в Китай среща на световните топ финансови министри и централни банкери, известни като Г-20, като темата за Brexit вероятно ще заеме централно място на тази среща.

Въпреки че редица финансови пазари се стабилизираха след първоначалните разпродажби в резултат на Brexit, МВФ предупреди, че влиянието от гласуването на британците вероятно ще играе важна роля с течение на времето.

В тази връзка МВФ намали перспективите за растеж във Великобритания през настоящата година до 1,7% от 1,9% и за 2017-а доста по-рязко до едва 1,3% от 2,2% предишна прогноза, направена през април.

Фондът понижи и прогнозата си за икономическия растеж на Германия през следващата година до 1,2% от 1,6%, както и тази за растежа на БВП на САЩ през настоящата година до 2,2% от 2,4%, но остави без промяна очакванията за растеж с 2,5% през 2017-а година. За цялата еврозона фондът очаква растеж на БВП с 1,6% през тази година (над предишна прогноза за растеж с 1,5%), последван от забавяне на растежа до 1,4% през следващата година (под априлска прогноза за растеж с 1,6%).

В същото време прогнозите за растежа на икономиката на Китай през тази година бяха ревизирани леко нагоре до 6,6% от 6,5%, преди да последва ново забавяне на растежа до 6,2% през 2017 година.

МВФ обаче подчерта, че новите икономически перспективи се основават на "благоприятното предположение", че Великобритания и ЕС ще успеят да запазят голяма част от техните досегашни ключови търговски, финансови и икономически отношения.

Но по-продължителни и настървени преговори между ЕС и Великобритания могат да доведат до още по-сериозно забавяне на глобалния икономически растеж до едва 2,8% през тази и следващата година, предупреди МВФ.

Таблица с новите икономически прогнози на МВФ и тяхната промяна спрямо априлските прогнози

Снимка

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна