Репортаж на Гергана Хрисчева за предаването ''12+3''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Спешните екипи, обслужващи поречието на река Дунав и неохраняемите плажове на Черноморието, отчитат увеличаване на броя на удавянията и на случаите на припаднали от жегата хора с хронични заболявания, както и на ухапванията от насекоми.
Най-много повиквания към Центъра за спешна медицинска помощ в Русе, свързани с деца през лятото, са заради задушавания, ухапвания от насекоми като оси, пчели и комари, както и заради алергични реакции и типичните за сезона чревни инфекции. Не на последно място са и повикванията заради пътно-транспротни произшествия с велосипеди и мотоциклети.
През лятото лекарите от Бърза помощ се отзовават най-често на сигнали за сърдечно-съдови проблеми при възрастните хора, обострени гастрити и язви.
Д-р Недка Дикова, лекар и диспечер от Спешния център в Русе, обобщава характера на повикванията:
На увеличените случаи на удавяне в река Дунав, като за последните два месеца имаме четири случая. Успоредно с тях, останалите повиквания, които също са свързани с горещините, са на хора, които са колабирали на открити места.
Работата на екипите на Спешната помощ по Черноморието е усложнена и заради струпването на голям брой хора и случаи на удавяния. Медиците помагат както в зоните на неохраняемите плажове, така и след работното време на спасителите от "Водно спасяване" към БЧК, посочва Десислава Кателиева, председател на Националното сдружение на работещите в спешна помощ:
Екипите ни трябва да поемат всички случаи по спасяване, оказване на спешна медицинска помощ на плажовете и в много от курортните селища, защото там има медицинска помощ, но тя е платена.
Обучените парамедици все още не могат да влязат в помощ на колегите си, защото нямат щатно разписание и от Министерството на здравеопазването не са разписали алгоритмите им за работа.