Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жена даде над 30 000 лева и злато на телефонни измамници

От МВР отчитат устойчивост на този тип престъпления, а разкриваемостта е изключително ниска

Телефонните измамници успяха да излъжат пенсионерка в София, която доброволно им е предала злато и 30 хиляди лева. Полицията разследва случая. Телефонните измамници са убедили възрастната жена, че в района, където живее, се провежда операция по залавянето на престъпна група и тя трябва да съдейства. Заради това тя е събрала намиращите се в дома й пари, около 16 хиляди евро, както и златни бижута и ги е хвърлила.

Иво Величков от сектора за борба с телефонните измами в столичната полиция обясни:

През терасата на жилището си под предлог, че трябва да съдейства с такава голяма парична сума, за да се задържи от полицията група от телефонни измамници, които действат в района, където живее. За да съдейства, тази жена беше предоставила голяма сума пари.

От МВР разказват, че освен възрастни хора, жертви на подобни измами стават и деца. При подобен случай преди седмица, отново в София, деветгодишно дете е дало пари за "лечение" на майка си:

Да събере наличната сума пари в жилището си под предлог, че майка му е претърпяла някаква злополука. Беше въведено в заблуждение да ги предостави на неизвестно лице.

По данни на полицията има и случаи, в които банки сигнализират, че възрастни хора теглят големи суми пари, а след намесата на органите на реда става ясно, че телефонни измамници са се опитали да излъжат пенсионерите и да им вземат спестяванията.

От МВР отчитат устойчивост при този вид престъпления. 19 млн. лева е оборотът от телефонните измами за последните пет години, а само 10 процента от извършителите биват разкрити. 92 на сто от регистрираните жертви са на възраст над 60 години. Над половината от извършителите са на възраст между 18 и 35 години.

Основните извършители са мъже, а основни жертви – почти две трети - са жени, има огромно натрупване по признака "пол", разказва Георги Петрунов, преподавател по икономическа социология пред "Хоризонт". По думите му това се дължи както на факта, че жените са по-податливи на емоции, така и на това, че имат по-голяма продължителност на живота, а телефонните измамници се насочват главно към възрастните хора. Когато са замесени в схемата на телефонните измами, жените са по-скоро в ролята на помагачи.

Жертви стават най-вече хора от областни градове и по-малки градове, където има развита мрежа от стационарни телефони. Измамниците избират от мобилни телефони стационарни номера на произволен принцип, каза още Петрунов, който коментира данните от социологическо изследване по темата:

Недоверието на хората в правораздавателната система е един от факторите, благоприятстващи развитието на този тип измами. Тази устойчива тенденция през годините създава благоприятна среда за измамниците, които обаче са доста характерни психолози и успяват бързо да преформулират своите схеми по отношение на текущите информационни потоци в обществото.

Заключението в доклада на прокуратурата е, че такъв тип престъпност не се открива в други държави. Характерна е за България и се е развила, което води до затруднение по отношение на неговото противодействие и заимстване на чужд опит в това отношение.

Цялата тема  - в звуковите файлове.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна