Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Денонощните аптеки – за липсата, нуждата от тях и лукса да ги има

Снимка: БГНЕС

До седмица пускат за обсъждане Закона за лекарствените средства – с командно-административни средства ще опитат да осигурят поне по една денонощна аптека на община. Те обаче започнаха да изчезват и в София. Отдавна ги няма в средните и малките градове и са единични в големите. Причината за това е чисто икономическа. Един от областните градове, в които от три години няма денонощна аптека, а само една, която работи до полунощ, е Враца.

Предложенията на здравното министерство относно денонощните аптеки трябва да бъдат съгласувани с Българския фармацевтичен съюз. Според организацията обаче мащабът на проблема с липсата на денонощни аптеки е доста голям. Проф. Илко Гетов, който е председател на Българския фармацевтичен съюз, твърди, че от Варна до Велико Търново няма нито една денонощна аптека:

Проблемът с денонощните аптеки е многопластов, защото дейността на аптеките е – работиш, печелиш, съществуваш или работиш, но не печелиш и не съществуваш, така че не може с една административна мярка и промяна в закона да бъдат осигурени денонощни аптеки. Освен това, не във всяка община изобщо има открити аптеки, за да говорим за това, че във всяка община ще има денонощна аптека. Идеята на министерството е във всеки областен град да има осигурена поне една денонощна аптека, но тук идва другият проблем, че аптеките са много различни – като осигуреност на персонал, като помещение, като местоположение. Например, ако дежурната денонощна аптека се падне на 18 километра от болницата, дали това би имало смисъл и хората, които имат нужда, ще бъдат облекчени?

Проф. Гетов заяви, че Българският фармацевтичен съюз има готовност да води преговори с Министерство на здравеопазването за създаване на едни компенсаторен фонд на селектиране, след като бъде създадена националната аптечна карта, на аптеките, които отговарят на критериите да бъдат денонощни. Той предложи:

Да се идентифицират аптеките, които са около спешните центрове, да се направят т.нар. "клъстери от аптеки", които подлежат да дават денонощни дежурства и те да отговарят на съответните критерии, да се въведе такса за нощно обслужване за нелекарства по рецепта, т.е. за всички други стоки, които се продават в аптеката. От там нататък да търсим възможности за създаване на някакъв компенсаторен фонд.

Според Николай Костов – председател на Асоциацията на собствениците на аптеки, държавата не може да регулира работното време на аптеките, а те не могат да работят денонощно, защото е нерентабилно:

Желанието на държавата, в лицето на министъра, да регулира процеси, които не следва да са нейна работа, просто е опасно по принцип, защото работното време на аптеките не би трябвало да е работа на министерството. Всеки е решил какво работно време да има, според своите възможности и местоположението на аптеката си, защото не всяка аптека е подходяща за денонощна.

Още по темата в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна