Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вече са подадени 105 заявления от организации, които искат да обучават педагогически специалисти

Снимка: БГНЕС

Допълнителната квалификация на учителите е част от системата за продължаваща квалификация. Това е един от инструментите за успешно реализиране на основната стратегическа цел – за по-високо качество на образованието. Това каза за предаването "12+3" по "Хоризонт" Емилия Тошева, държавен експерт в дирекция "Квалификация и кариерно развитие" и обясни, че за да се разбере от каква допълнителна квалификация имат нужда преподавателите, първо ще бъдат анализирани потребностите на ниво образователна институция, на ниво община и на регионално и национално ниво.

Тези потребности ги извеждаме в резултат на диагностична дейност на училищните политики и извършен тематичен контрол на оценка на състоянието. След като на ниво "образователна институция" са изведени тези потребности и те са отразени в стратегията на образователната институция, тогава вече се пристъпва към планиране на тази квалификация. Тя би могла да бъде институционална, вътрешноучилищна или организирана извън конкретната образователна институция.

Това, което е ново и в момента работи много усилено, е създаване на информационен регистър на програмите, които ще бъдат одобрени за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти. Този регистър не е самоцел. Това е всъщност информацията, която ще бъде достъпна до всички образователни институции. От 1 до 15 ноември се подават заявленията за вписване в регистъра.

Всяка година за повишаване на квалификацията на учителите се отделят по 600 000 лева по национална програма. Отделно в момента МОН кандидатства по европейски проект по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" за 20 млн. лв. Освен това всяка образователна институция има по 1% от фонд "Работна заплата" на всеки педагогически специалист за повишаване на квалификацията.

Всички организации, които имат намерение да обучават педагогически специалисти, имат възможност, като влязат на сайта на Министерството, да видят онлайн формата, която сме подготвили за регистриране. Към днешния ден, при условие че два дни е активен сайтът вече имаме 105 подадени заявления.

Интервюто на Снежана Иванова с Емилия Тошева можете да чуете от звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна