Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Христина Вучева: Най-добре е да оттеглят проектобюджета

Проф. Кръстьо Петков: Необходима е нова философия на бюджетиране в България

Положението е много нестандартно. Най-добре е проектобюджетът да се оттегли. Тази теза разви в предаването "12+3" проф. Христина Вучева, бивш министър на финансите:

Бюджетът е финансовата основа на управленска програма. Законодателят е предвидил какво да се прави с разходите, когато няма одобрен бюджет за следващата година. Можеше законопроектът да се оттегли и да се плаща в рамките на утвърдения Бюджет 2016. Правилният принцип е бюджетът да отговаря на някаква управленска програма. Сега какво ще разискват тези хора, които се оттеглят, които казват, че не желаят, че не могат, признават, че хората не ги искат. Те се оттеглят, но казват „Да, ама ще ви направим бюджет“. Някак автоматично се предрешава. Всички се правят, че искат да послушат народа. 

В този бюджет има някои странни записи, отчете проф. Вучева: 

След като единодушно сме провъзгласили за приоритет образованието, няма никакво оправдание, че даваме най-много пари за кораби и самолети. Парите за отбрана са толкова много, колкото не са били отдавна, а точно 2017-2018 година са много важни, за да решим някои от много важните за нашето съществуване проблеми – демография и образование. 

Запитана за разнопосочните претенции, които валят към проектобюджета за 2017, Вучева коментира:

Тъй като им предстоят избори, заради желанието им да се харесат, те ще изгубят и онзи здрав разум, който досега някак беше проявяван, когато се обсъжда такъв основен, важен проект. Това личи от изявленията на представители на различни партии.

Според Вучева ГЕРБ се нагърбва с нереалистични амбиции, защото едновременно се обещават действия в посока Велико народно събрание, изпълнение на референдума и приемане на бюджета за догодина:

Личи някакво недоузряване на това желание да се харесат така бързо, да влязат в крак с парижката мода.

Трябва да разделим политиката и изборите от икономиката и финансите, каза пред "Хоризонт" проф. Кръстьо Петков, председател на УС на Съюза на икономистите:

Който и да управлява, отново ще опре до бюджета и ако се приемат сегашните му параметри, ще трябва да носи отговорността за други, които са го съставяли.

Реалистично погледнато, до няколко месеца могат да се обсъдят онези неща, които са изпълними в рамките на 2017, да се подобри сегашният вариант и да има готовност от септември-октомври да се постигне консенсус: който и да управлява, да се постигне нова философия на бюджетиране в България - нещо, което почти 20 години се обсъжда, но не се пуска в действие.

В предаването "Нещо повече" Александър Трифонов от Съюза на икономистите допълни, че Бюджет 2017 не се различава в логиката си от тазгодишния. В него обаче по думите му не се вижда най-важното – как България ще създаде устойчива икономически инфраструктура,  така че да не разчитаме само на намаляващите чужди инвестиции и на спиращите след 2020 година еврофондове:

Никъде не се вижда как държавата дългосрочно планира благоденствието на населението. Увеличаването на пенсии и заплати са мимолетни решения, които замазват очите на хората.

Този бюджет е кърпеж. Да има все пак живот в една държава, но това не лекува икономиката. Не лекува растежа.

Всички гледни точки чуйте в звуковите файлове.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна