Тезата на Бауман е, че бежанците чукат на вратите на Европа, те са пришълци, каквито винаги е имало в човешката история и търсят гостоприемство. Той напомня, че мигрантите са пришълци, пришълците винаги са чужди, а чуждите хора са непредвидими. От друга страна пришълците са носители на лоши вести, а откакто свят светува, хората са склонни да винят вестоносците за лошите вести.
За политиците, които искат да си изградят образа на силни лидери, да обещаят, че ще решат проблема с твърда ръка, предлага много лесни политически дивиденти. Бауман определя популистките решения като фокуснически трик за печелене на популярност. Нискоквалифицираните хора се чувстват най-силно застрашени от бежанците, защото техният кръгозор е най-ограничен, казва още Гешакова.
Тя очаква около книгата да се завъртят много спорове, както и мнозина априори да отхвърлят тезите на Зигмунд Бауман:
Миграционната криза според Бауман е политически коректното кодово название за сегашната фаза на битката да бъдат завладени умовете и емоциите на хората.
Непрестанният поток от новини и образи, които пристигат от това „бойно поле“ пораждат морална паника – всеобщо усещане на страх, чувството, че някакво зло ни застрашава. За това усещане допринася и по-голямата „видимост“ на бежанците в нашето време на силно развити комуникационни технологии и социални медии.
Според изследователя, дехуманизирането и демонизирането на бежанците помага на терористични организации като "Ислямска държава".
Още за книгата и тезите на нейния автор слушайте в звуковия файл.