Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлана Николова: Ситуацията в Харманли не бива да се използва, за да се яхне народното недоволство

Лидия Стайкова: Злото е сторено - сега патриоти ще отиват в Харманли да спасяват някого

Снимка: БГНЕС

Алармирам от два месеца. Чуха ме гражданите, никой друг не ме чу. Алармирам, че има проблем и все едно си удрям главата в стена. Това разказа Светлана Николова, журналист и общински съветник в Харманли. Тя допълни, че има стотици сигнали от граждани, които виждат какво се случва около тях. Ето как Николова обяснява ситуацията:

До ситуацията в бежанския лагер в Харманли се стигна, защото обитателите му нямат връзка с външния свят и каналджиите, които се надяват да ги изведат. Главната им цел е да стигнат до Западна Европа.

Затварянето на лагера според Николова допълнително е нагнетило обстановката:

Назначеният от началото на октомври общопрактикуващ лекар и медицинската сестра преграждат изключително икономично - по час и половина два пъти седмично. Педиатърът е два пъти седмично по час и половина. По график има гинеколог и хирург, но аз не съм чула там да се извършват такива прегледи. 

Според Светлана Николова е била необходима по-ясна и категорична позиция на общинската власт, а отделно от това Държавната агенция за бежанците работи непрозрачно. Общинският съвет в града ще заседава едва на 30 октомври, идната сряда.

Харманли е изключително толерантен град. Харманлийци са помагали на истинските бежанци които мръзнаха на плаца на това военно поделение. В никакъв случай не бива да се допуска ескалация на напрежението. Не трябва ситуацията да се използва от хора, за да яхнат народното недоволство, заяви в заключение Светлана Николова.

В предаването "Преди всички" Лидия Стайкова от фейсбук групата "Приятели на бежанците" посочи, че тя на първо място би намерила преводачи, на които бежанците и властите имат доверие, за да сме сигурни, че преводът ще бъде точен.

Още на 15 септември съм се обадила в Министерството на здравеопазването, правила съм предложения за сформиране на обществен съвет, припомни Стакова по повод здравните проблеми в бежанския център. 

Можеше да не се стига дотам, ако имаше едно по-спокойно говорене преди това, ако информация се подаваше ясно, ако се вземаха някакви мерки. Сега вече не знаем реално какво се случва - доколко тези хора са действали спонтанно, доколко са били подстрекавани от някого. Злото вече е сторено. Сега слушаме за разни патриоти, които отиват в Харманли да спасяват някого...

Предполагам, че ако има заплащане, биха отишли хора, каза Стайкова по повод недостига на медицински персонал в центъра.

Двете мнения по въпроса слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени