На 7 декември се навършиха 30 години от земетресението в Стражица, едно изключително тежко земетресение с трима загинали. Сетих се за този случай, но тогава все пак беше природна сила, докато тук е човешката намеса, човешкият фактор причини това страховито бедствие. Устойчивото ползване на ресурсите в случая е голямата тема.
За да живеем по начина, по който искаме да прекараме своя живот, трябва да правим различни компромиси, добави Иванов:
Инфраструктурите за пренос на енергия, независимо дали е газ, дали е електричество, дали са големи енергийни проекти, всичко това има отражение върху средата, в която живеем. Винаги трябва много внимателно да се управляват подобни системи. За подобни опасни товари има редица европейски изисквания, свързани с това как трябва те да се транспортират. Човешкото здраве, човешкият живот са на първо място.
Пирин е не само под защитата на "Натура“, Пирин е под защитата на националното законодателство, сравнително високо ниво на защита, обясни Владимир Иванов от WWF България:
Пирин е и част от световни съглашения за природа, Пирин е част от листата на ЮНЕСКО за защитени територии. Само 200 обекта в света са привилегировани да бъдат част от този списък и да им се обръща световно внимание. Пирин търпи същевременно и натиск за правене на пари, натиск за ограничаване на защита, така че WWF започна кампания за защита на световното природно наследство.
Много обекти в света са предмет на недобронамерен, недалновиден натиск за ползване на ресурси, добави още Иванов:
Мисля, че правим добра реклама на Пирин. Световната мрежа се обърна и към нашата страна, и към този парк. Хората са съпричастни, кампанията има чуваемост.
Цялото интервю с Владимир Иванов и Любомир Костадинов можете да чуете от звуковия файл.