Този Реформаторски блок, който се разпадна пред очите ни, бе част от досегашната управленческа гарнитура, за която българският народ се произнесе, изтъкна Стойчев. Той си обяснява действията на реформаторите с много примитивен властови нагон на всяка цена да се стои във властта на малка група хора, които много отдавна не е трябвало да са на политическата сцена:
Какво и да се стъкми, българското общество очаква избори. Нищо залепено с лепенки и съшито с бели конци няма да доведе до нещо смислено за страната. България е пълна със спасители, затова сме на това дередже.
Има едно състояние, което е летално и лично аз не вярвам във възкресението в политическия живот, така Стойчев отговори на въпрос дали приемането на мандата е опит за съживяване на РБ.
Стойчев нарече идеята да се спести един служебен кабинет щадяща България позиция, като добави:
Но те не ни казват това. Играе се някакъв цирк с раздаване на мандати. Това се прави с бавна стъпка, което е отчайващо.
За политолога Анастас Стефанов от изследователски център „Тренд“, приемането на мандата от РБ е малко стряскащо:
Не може с под 20 депутати да преконструираш нова управленска конфигурация.
Това е някаква свръхморална претенция, с която реформаторите дойдоха на власт и в момента не искат да повярват, че трябва да слязат от властта, допълни Стефанов:
Те се държат така, сякаш не искат да повярват, че приключва тяхното участие в рамките на този парламент. Те последни слизат от сцената, без никой да ги е викал на бис.
Пред електоралните показатели на РБ няма розови перспективи за 44 НС, отбеляза още анализаторът:
Този субект стигна дъното на своята дезинтеграция.
Анастас Стефанов изтъкна, че на пистата на бъдещите безалтернативни парламентарни избори има сериозни политически заявки и конкуренти на полето на Реформаторския блок.
Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.