Тази сума е 1 милион и 80 хиляди лева, уточни Цветков и поясни, че тъй като общо около 5 милиона за разходвани за кампанията, то приблизително 20 процента от тях са средства, които са финансирани от дарения.
За сравнение председателят на Сметната палата посочи кандидат президентската кампания от 2012 година, когато от дарения са получени 600 хиляди лева. Цветан Цветков обясни, че когато в кампанията участват повече инициативни комитети, издигнали кандидати, е нормално да има по-сериозен дял на финансирането от дарения, тъй като комитетите нямат държавна субсидия, която да разходват по време на предизборната кампания. Той съобщи, че най-голям дял в разходите сега имат плащанията за медийни услуги - рекламни клипове и други публикации, като Сметната палата е изискала информация и от доставчиците на тази услуги - медиите, за да провери дали информацията в отчетите на партиите и инициативните комитети е точна.
20 от общо 21 кандидат президенти са спазили законовото изискване и са предоставили на Сметната палата финансова информация за средствата, които са вложили за кампаниите си - какви са приходите, разходите и получените дарения. Националната одитна институция предстои да провери дали отчетите на кандидатите са придружени със всички необходими първични финансови документи. Цветков припомни, че за тази кампания има и максимален праг на допустимите разходи - 2 милиона лева, и допълни, че нито един от участниците не е надвишил този праг: Но ако има някакво разминаване, то ще бъде санкционирано - не само по отношение на разходите, но и по отношение на приходите и на даренията също, подчерта Цветков, като поясни:
Тъй като имаме един нов момент по отношение на даренията - за даренията, които са между 420 лева - минималната работна заплата - и хиляда лева, дарителят вече е задължен да представя декларация за произход на средствата. И ако такава декларация не е представена, то това подлежи на санкциониране, в включително и самият дарител ще бъде санкциониран.
Даренията които са между хиляда и десет хиляди лева се проверяват от Сметната палата съвместно с НАП и НОИ, отбеляза още Цветан Цветков.Председателят на Сметната палата коментира и въпроса за партийните субсидии и възможностите на намаляването им, като подчерта, че одитната институция е готова да участва в задълбочен дебат по тази тема:
Моето лично мнение е, че може би трябва да се приложат принципите на бюджетната логика и финансирането трябва да бъде такова, че една политическа партия да може да посреща своите ежегодни нужди във връзка с осъществяване на своята дейност, а не да бъде в такъв размер, че да позволява да се формират излишъци.
Цветан Цветков каза още, че позицията на Сметната палата е, че член 29 от Закона на политическите партии, който урежда разходите на партиите, се нуждае от прецизиране:
Ние сме изразили желание законодателят да прегледа този текст и да го прецизира. И вече тогава ще бъде ясно дали една политическа партия може да прави дарения или не може да прави дарения, дали може да извършва разходи, които не са пряко свързани с нейната дейност или не.
За да е ясно на какви видове разходи има право една политическа партия, така както е направено по отношение на приходите и даренията, обясни Цветков. Той съобщи, че през следващата година Сметната палата ще направи одит на енергийната ефективност - програмата за саниране, който ще обхване министерствата на регионалното развитие и на енергетиката.
Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.