В писмото е записано, че сега президентът може да покаже на чия страна е - на българския народ или на българската мафия – налагайки или неналагайки вето.
В Закона е залегнала възможността, ако концесионерът докаже, че е на загуба, вместо да плаща на държавата и общините, те да му плащат на него – това само по себе си ще доведе до десетки милиарди левове загуби в близките години, защото има сто начина да докажеш, че си на загуба, посочи доц. Христов:
Не стига, че те ще грабят националното богатство, ще експлоатират общественото богатство, но ще намерят начин държавата и общините да им плащат пари за това.
Друг скандален момент според Христов е възможността парламентът да приема концесии за период, по-дълъг от 35 години.
Прави впечатление престъпният сговор между управляващите и опозицията, изтъкна още Христов:
Бързането за приемането на този закон, приет буквално часове преди да изтече мандатът на този парламент, на извънредно заседание, без никакви дебати – това беше скандалното. Депутатите много добре знаеха за какво става дума. Той беше отхвърлен на икономическа комисия на първо четене.
Всички концесии досега са загуба за държавата и общините, категоричен бе Христов. Той даде примери със златодобива, "Софийска вода", минералните извори, линии на градския транспорт.
Цялото интервю на Даниела Якова с доц. Минчо Христов в детайли слушайте в звуковия файл.