Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Българският фонд за жените" ще обучава учители и ученици как да разпознават домашното насилие

Снимка: БГНЕС

"Българският фонд за жените" започва работа с учители и ученици в София, Плевен и Стара Загора за развиване на умения за разпознаване и справяне с домашното насилие. Проектът, подкрепен от Министерството на правосъдието, цели да развие чувствителност у подрастващите към проблема чрез обучения на учители в трите града за работа по темата с деца, като целта му е устойчива и дългосрочна превенция на домашното насилие и насилието в училище. Връзката между двете тревожни явления коментира в предаването "Хоризонт до обед" Надежда Дерменджиева, която е не само изпълнителен директор на "Българския фонд на жените", но и писателка, както и докторант по феминистка философия.

Категорично, ако едно дете израсне в семейство с насилие, независимо дали към майката или към бащата, или от единия партньор към другия, има риск то да приеме това за нормално, за една нормална реалност. То не познава друга реалност, в която няма насилие, и всъщност да пренесе тази реалност в училище – да бъде агресивно, или напротив – самото то да стане жертва на насилие. Така че аз категорично бих свързала двата проблема, като, разбира се, не изключвам и насилието, което виждаме по медиите. 

Според Дерменджиева т.нар. "джендър образование" (по социалните въпроси, свързани с пола) е най-важното за превенция, разпознаване и противодействие срещу явление, което често старателно се прикрива и от самите жертви, каквото е домашното насилие:

Аз вярвам и дълбоко съм убедена, че джендър-образованието, което е една много широка тема, в която се включва и темата за насилието, е най-добрата и дългосрочна превенция. Тоест, ако момиченца и момченца от различни класове са запознати с проблема, в бъдеще, недай си Боже, ако те изпаднат в риск, ще преодолеят срама, няма да чувстват тази вина, която обществото им насажда, и много по-лесно биха се справили с проблема. Това е едната част. От друга страна, едно дете, което разпознае, че у дома има домашно насилие, то може да потърси помощ. Има такава гореща телефонна линия в България. Има специална линия за деца, така че отново процентът на хората, които биха се спасили от насилие, ще се вдигне. 
Без образование, без целенасочена държавна политика за справяне с проблема, само неправителствените организации, за съжаление можем и да не се справим, подчерта още Надежда Дерменджиева. 

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл. От репортажа на Латинка Светозарова от Плевен ще научите повече и за проблема "трафик на хора", особено актуален и за по-малките населени места у нас.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени