В Румъния за шеста поредна вечер се проведоха многохилядни протести, като този път демонстрантите искаха оставката на правителството на социалдемократите, въпреки че спорното му постановление за отмяна на някои антикорупционни мерки вчера беше отменено. Според румънски медии броят на протестиралите в цялата страна е бил общо над половин милион души.
Над 250 хиляди души бяха на "Площада на победата" и това стана най-мащабният протест от 1989 г. насам. Младите хора проявиха изключителна креативност. В определен час първо пускаха светлините на мобилните си телефони, после пяха химна на Румъния, а на всеки половин час пазеха минута мълчание за "умрялата", според тях, демокрация.
На столичния площад се бяха събрали хора от различни градове на страната: Тимишоара, Клуж, Брашов, Арад, Орадя, Oтошани, Сучава, Бакъу, Сибиу, Фокшани и много други. Хората, които скандираха: "Оставка!", искат ново правителство, на което да имат доверие.
Самият Ливиу Драгня, председател на социалдемократите, заяви, че не се чувства виновен и обвини неправителствените организации в подстрекаване на недоволството. Протестът завърши мирно, а за охраната се грижиха повече от 3000 полицаи и жандармеристи. Вероятно недоволството ще продължи и днес.
Протестиращите започнаха да се събират вчера следобед в центъра на Букурещ, с искания за оставка на правителството на Сорин Гриндяну. Ден по-рано Ливиу Драгня, който вчера намекна, че едвам бил удържал напора на над милион поддръжници на партията също да излязат на улиците, увери, че контрадемонстрация в Букурещ не се планира.
Протестиращите срещу кабинета носеха огромен транспарант с надпис: "Благодарим ти, Драгня, за обединението". Множество други плакати гласяха "We don`t BeLiviu" – игра на думи между английското "не ти вярваме" и името на лидера на социалдемократите.
Някои от хората споделиха, че в различни региони на Румъния е имало сбирки на подкрепящи правителството. Това са предимно пенсионери, които вече са получили обещаното увеличение на пенсиите. Според местни анализатори едва ли ще се стигне до оставка на правителството. От друга страна, хората на площада са решени да изчакат точно това.
Премиерът Гриндяну не обяви лично решението за отмяна на указа, но то беше обнародвано с писмено съобщение. Гриндяну иска обсъждане на спорните моменти в него в парламента и в гражданското общество. Лидерът на социалдемократите Ливиу Драгня даде да се разбере, че вместо да подадат оставка, управляващите най-вероятно ще превърнат правосъдния министър Флорин Йордаке в изкупителна жертва. Драгня заяви, че премиерът Гриндяну ще трябва да реши дали да остави Йордаке на поста му.