Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МОН: ЕК налага на България финансова корекция заради проблемите с ОП "Наука и образование"

| обновено на 13.02.17 в 11:51
Снимка: БГНЕС

Европейската комисия ще наложи на България финансова корекция заради проблемите, установени при одита на Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж". Това съобщиха от Министерството на образованието и науката, като се позоваха на писмо от Комисията. Точният размер на корекцията ще бъде определен след преговори с Брюксел.

Санкцията не застрашава плащанията по вече започнатите проекти, включително на европейските стипендии за студенти. От Министерството уточняват, че ще я покрият от своя бюджет. 

Заместник-министърът на образованието Ваня Стойнева съобщи, че 180 милиона лева е стойността на проектите, за които предварителният одит на Еврокомисията е установил нарушения. 

При бързо отстраняване на проблемите няма да бъде засегнато изпълнението на бъдещи проекти по програмата. Такива са проектите за изграждане на научни центрове, които се очаква да бъдат подадени до края на февруари.

Основният проблем е свързан с липсата на ясно разделени организационни и контролни функции между звеното, което отпуска средствата по програмата, звената, които получават пари и това, което проверява изпълнението, посочи служебният министър на образованието Николай Денков.

Той допълни, че в периода от 5 юли до 24 октомври миналата година Меглена Кунева е съвместявала функциите на министър на образованието и ръководител на Управляващия орган на програмата и това е основният посочен от еврокомисията проблем.

В предупредителното писмо на Европейската комисия се посочват проблеми, заради които се спират междинните плащания, каза министърът на образованието Николай Денков:

С други думи, ако България поиска да бъдат изплатени средства, които са изразходвани по оперативната програма, за момента Европейската комисия няма да ги възстанови, но ако ние отстраним проблемите в сравнително кратък срок, то тогава тези заявени плащания ще бъдат извършени. Докладът се отнася за начина, по който МОН управлява дейностите по програмата вътре в министерството.

Екипът на министър Николай Денков предлага четири варианта за разделение на функциите в министерството по програмата. 
За управляващия орган - Главна дирекция "Структурни фондове и международни образователни програми" да отговаря отделен заместник-министър. Ръководството на звената, които изпълняват проекти в министерството може или да се делегира на другите заместник-министри, или да се създаде отделно звено за изпълнение на проектите. Управляващият орган на програмата би могъл да стане изпълнителна агенция в рамките на министерството, директно подчинена на министъра на образованието или на заместник-министър. Не се изключва и възможността управлението на програмата да излезе от структурата на министерството и да се поеме от независима агенция, пряко подчинена на министър-председателя. Това, според министъра на образованието Николай Денков обаче би означавало сериозно забавяне на много проекти и при възможност трябва да се избегне.

Вицепремиерът по европейските фондове Малина Крумова каза, че бившият просветен министър Меглена Кунева е предупреждавана нееднократно, устно и писмено, за възможните рискове при работата й по програмата.

Още по темата може да чуете от звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна