Основните усилия на ЕС бяха да се организира мерене, защото от времето на Съветския съюз там нямаше мерене - между Украйна и Русия. Мереше се на изхода на Украйна и това предизвикваше доста спорове между Русия и Украйна. Сега вече има мерене между държавите.
Украйна има огромен капацитет за транзит - над 150 млрд. куб. метра годишно може да транзитира, каза още Ангел Минев, като добави: Но Русия по различни причини избра да заобикаля Украйна.
Това обаче крие риск, посочи експертът, защото Украйна с транзитните такси всъщност е поддържала своята газопреносна инфраструктура. Но там има много политика - в транзита, подчерта Минев.
Той обясни, че Украйна е успяла да диверсифицира доставките:
Те нулираха доставките от Русия, в момента получават само от Европа, реверсивни доставки, и върви един процес на сериозна либерализация на пазара. Експертът допълни, че цената на синьото гориво се е повишила и гони пазарните равнища:
Преди години газът беше много евтин в Украйна. Допускаше се кръстосано субсидиране. Сега цените за населението и за някои други сектори са много близо до пазарните, защото този газ вече се плаща.Договорите за газ се изчистиха от политическата си компонента, която присъстваще в старите договори, подчерта още Минев, като посочи също, че цените на синьото гориво в Украйна са скочили няколко пъти. Въпреки това страната не се отказва от реформите: Изпълняват тази програма, защото нормализирането на цените е свързано с големи кредити от международните финансови институции и те просто следват тези програми, обясни Ангел Минев.
По отношение на опасенията, че Русия може да спре доставките за Европа през Украйна, Минев напомни, че газовата търговия е изгоден бизнес и за Европа и за Русия, и посочи, че подобен ход би засегнал работата на стотици добивни предприятия.
А в момента, в който те намалят добива, себестойността се повишава, а нямат приходи, защото не продават. Така че, от икономическа и бизнес гледна точка, за "Газпром" това е много тежко решение. Може би за това те бавно-бавно заобикалят Украйна. Защото износът за Европа е важен за тях.
Същото е и за Европа, посочи Минев и обясни: Европа едва ли би стимулирала и подпомагала разваляне на сделките с Русия, защото няма откъде да вземе тези доставки утре.
Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.