8-и март е обявен за Международен ден на жената през декември 1977 година от Общото събрание на ООН. Празнува се в десетки държави по света като израз на признание на икономическите, политическите и обществените постижения на жените.
Шествие за правата на жените, организирано от Българския фонд за жените, ще започне в 17.00 часа на пешеходната зона на бул. "Витоша" в София.
Причината шествието да се състои именно на този ден е да се даде гласност на съществуващите все още неравнопоставеност и дискриминация, основани на пола, в различни сфери на живота. Организаторите искат да изразят солидарност с националната стачка в САЩ "Ден без жени". Подобни шествия ще се проведат в над 30 държави по света.
От Българския фонд за жените заявяват, че на 8-и март е важно да припомним, че жените в България имат право да гласуват, да учат в университет и да работят от по-малко от век. Припомня се, че пречка пред пълноценната изява на жените е ширещото се домашно насилие, на което е подложена всяка четвърта жена в България.
На този фон европейската статистическа служба Евростат отчита, че заплатите на жените у нас през 2015 година са били по-ниски от заплатите на мъжете с 15 до 20 процента.
С подобни показатели са страни като Франция, Португалия, Финландия, съобщава БТА. Най-ниските разлики в заплащането на мъже и жени в страните - членки на Евросъюза са регистрирани в Люксембург и Италия – по около 5,5 процента, а най-големи – в Естония – 27 процента.
Националната ни статистика потвърждава тези данни – разликата в средната годишна работна заплата през 2015-а е с около 2300 лева в полза на така наречения силен пол. Най-високо у нас са били платени дамите, работещи в сферата на информационните технологии с около 19 200 лв. на година, а най-ниско – дамите в сферата на културата, спорта и селското стопанство – по около 7000 лева на годишна база.