Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рамазан Кестане: В името на едно "да" на референдума жертваме приятелски отношения с европейски страни

Турция няма потенциал за влизане в ЕС, казва турският журналист пред БНР

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Реториката между Турция и Германия влияе негативно на двустранните отношения. Това става в момент, когато страната ни, макар и трудно, прави опити за започване на процес на присъединяване към Европейския съюз, това коментира терският журналист Рамазан Кестане в интервю за предаването "Събота 150". Запитан какви могат да бъдат последиците за двустранните отношения от възникналата реторика между двете страни от последните дни, той посочи:

В сегашната ситуация мисля, че когато дойде време за началото на евроинтеграцията на Турция, няма да можем да разчитаме на подкрепата на Германия. Ситуацията наподобява неотдавнашната криза с Русия, която вече е в историята, след като Анкара и Москва успяха да преодолеят различията помежду си. 

В отговор на въпрос наложително ли е провеждането на агитационни събрания в държави от ЕС със значително присъствие на турска общност, преди турския референдум за конституцията през април, Рамазан Кестане заяви:

Разбира се, че не е. Това е само опит за повдигане градуса на напрежението в навечерието на референдума. В Турция това го определяме като провокация. Това е начин за увеличаване на  броя на гласувалите с „Да“ на този референдум. А с подобна провокация Партията на справедливостта и развитието се представя за жертва. Според мен това е сценарий с цел получаване на гласовете на живеещите в чужбина турски избиратели.

Случващото се в навечерието на референдума е доказателство колко Турция се е отдалечила от Европейския съюз и показва, че Европейския съюз няма нужда от Турция. Не вярвам, че турските политици ще успеят да проведат мащабна агитационна среща в която и да е европейска страна, защото това няма да им бъде разрешено от съответните власти. Европа просто няма да го позволи. Ето защо не си струваше в името на едно „ Да “ на референдума да се загубят приятелските отношения с европейските страни. Защото и ние в Турция не одобряваме подобно поведение. Защо се прави това ли? Защо е нужно подобно поведение, защо са тези викове и крясъци, защо е нужно напрягане на обстановката? Повярвайте, и ние се затрудняваме да отговорим на тези въпроси и смятаме, че това не трябва да се случва.

Турският журналист не споделя мнението на външния министър Мевлют Чавушоглу за двоен стандарт от страна на западния свят към Турция:

Не споделям подобно твърдение и не смятам, че Турция притежава необходимия потенциал, за да влезе в Европейския съюз. Според мен, последните 15 години Турция още повече се отдалечи от Европейския съюз. Смятам, че турските граждани, които живеят в страните от Европейски съюз, вече са решили как ще гласуват на този референдум и имайки предвид факта, че те не харесват случващото се в Турция вярвам, че гласувалите с „Не“ ще бъдат мнозинство. Ето защо сегашното правителство търси всякакви начини да промени, за да стане вотът „Да“. Аз лично очаквам 80% от вота на този референдум да бъде отрицателен.

Цялото интервю, както и анализ на Весела Владкова по темата слушайте в звуковите файлове.



БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени