Следващата седмица ще поискам пълномощия от шотланското правителство да договори подробностите по параграф 30, който дава право на шотландския парламент да поиска нов референдум за независимост.
Хвърлената снежна топка бързо се превърна в лавина. Тереза Мей, макар и да не каза в прав текст, че ще блокира втори референдум за независимост, на практика отхвърли подобен вот да се състои преди приключване на преговорите за Брекзит. По-късно, с по-мек тон, тя уточни, че Великобритаиня трябва да се фокусира върху предстоящите преговори:
Когато правителството на Шотландската национална партия казва, че е време да се говори за втори референдум за независимост, аз казвам, че в този момент цялата ни енергия трябва да се насочи върху бъдещите ни отношения с ЕС и да се говори за референдум за независимост ще направи по-трудно за нас да постигнем вярната сделка за Шотландия и за Великобритания.
Предложението на Никола Стържън бе за провеждане на референдум през есента на 2018 година и тя остана непоколебима, че шотландците са тези, които трябва да решават тяхното бъдеще:
Следващата седмица шотландският парламент ще има възможност да каже думата си и, ако той с мнозинство гласува за референдум в определения от мен срок, то е абсолютно необходимо британското правителство да зачете волята на шотландския парламент.
Лидерът на шотландската консервативна партия Рут Дейвидсън контрира Стърджън, че няма ясен консенсус по въпроса за независимостта и че налагайки нейното виждане Стържън не позволява на хората да видят първо какво ще се случи с Брекзит:
Аз съм против референдум, но при положение, че Шотландската национална партия настоява за него, ние ще се противопоставим с аргумента, че на шотландците не се дава възможност да видят как ще се развият новите отношения с ЕС.
В подобен дух беше и изявлението на премиера Тереза Мей в Кардиф, където тя говори за нов план за Великобритания за по-светло бъдеще, за обединение на нацията в труден момент:
През следващите две седмици ние ще задействаме член 50 и ще започнем преговорите за гарантиране на излизането на Великобритания от ЕС. В такъв голям национален момент на определяне характера на нашата нация ние имаме избор. Да гледаме напред с оптимизъм и надежда или да се предадем на политиката на страх и отчаяние. Аз избрах да вярвам във Великобритания и че най-добрите ни дни престоят.
Играта загрубя, когато заместник-лидерът на Шотландската партия за независимост, Ангъс Робъртсън, заяви, че Тереза Мей се страхува от мнението на шотландците и категорично обяви, че референдум ще има:
Нека да няма съмнение. Шотландия ще има своя референдум и хората ще имат своя избор, на тях няма да им бъде отречено правото на глас. Да повторя, в случай, че някой в Уайтхол не слуша. Шотландски референдум ще има и няма британски премиер, който би се осмелил да се изправи на пътя на шотландската демокрация.
През седмицата излезе проучване, че 46 на сто от шотландците, предимно млади хора, искат независимост, което е най-високият процент, откакто се правят подобни проучвания. Впечатление обаче веднага направи, че все повече спада популярността на ЕС сред шотландците. Експертите са на мнение, че ако Никола Стърджън иска да спечели евентуален референдум за независимост може би ще е най-добре да не обвързва двата въпроса. Британското правителство изглежда сигурно, въпреки тази последна статистика, че повечето шотландци не са готови да гласуват за независимост. Това обаче може да се промени с хода на времето, особено, ако преговорите с ЕС не потеглят в желаната посока. Така че политиците изложиха техните аргументи, остава да се види какво мислят гласоподавателите и как ще се променя тяхното мислене. Колкото и да твърдят от Даунинг стрийт, че нов референдум за независимост на Шотландия е незаконен, при положение, че шотландският парламент се произнесе в полза на провеждането му, то не би прозвучало добре за една демокрация, ако една провинция пожела отделяне от по-доминантния си съсед и това й бъде отказано. Великобритания е водила войни в името на принципите на демокрацията. Ето какво мисли журналистът от Таймс и бивш депутат от управляващата Консервативна партия Матю Парис:
Обстоятелствата се промениха след последния референдум в Шотландия. Това е напълно различно Обедидено кралство, в което сега е Шотландия. Ако шотландците искат да имат друг поглед върху събитията, след като напуснем ЕС, не мисля, че което и да правителство дълго може да им отказва това право.