През миналата година първите устройства са били поставени в Стара Загора. От тази година такива са монтирани и на места в София. Очаква се покритие да има още в Русе, В. Търново, Пловдив, Варна и Сливен. Първите прототипи са достъпни като цена, но ако се подобрят сензорите, цената е възможно леко да се покачи, допълни Стоянова:
Идеята на тези устройства е да развием алтернативна мрежа за измерване на качеството на атмосферния въздух, която да бъде индикативна, да дава една индикация за нивото на запрашеност. По този начин хората да преценят дали да изпратят детето на детска градина, дали да вървят пеша или да минат по алтернативен път. Целта на устройствата е хората да бъдат информирани.
В България един от основните проблеми е горенето на въглища на индустриално и на битово ниво. В световен мащаб, а и в България с известно закъснение наблюдаваме, че въглищната индустрия е изживяла своя икономически живот и постепенно замира. В последващите десетилетия ще наблюдаваме нейния упадък. Смятаме, че в България дискусията е закъсняла. Трябва да започнем да говорим за това какво ще се случи в районите, в които въглищата престават да бъдат двигател на икономиката. Има цели селища, които зависят от въглищата като поминък. Трябва да помислим в обозримо бъдеще какви алтернативни икономически дейности могат да се развиват, за да може тези райони да продължат да съществуват, а не да замрат със замирането на въглищата.
Още по темата чуйте в звуковия файл.