Ранното детско развитие е глобален приоритет и въз основа на тези разбирания Министерство на образованието и Министерство на здравеопазването издадоха наредбата за ранно детско развитие. Това съобщи в интервю за предаването "Хоризонт до обед" доктор Каталина Вълкова, държавен експерт в Дирекция "Държавен здравен контрол" в Министерството на здравеопазването:
С нейното приемане се предприема една от първите крачки към повишаване на качеството на образованието и грижите в ранната детска възраст. Освен това със стандарта за ранно детско развитие се прави връзката и с елементите, които се използват за оценка на нервно-психичното развитие на децата от най-ранна детска възраст. Това е свързано с разбирането, че малките деца са носители на всички права на конвенцията на ООН за правата на човека и с грижата за по-добро обгрижване, отглеждане и възпитание на децата. Оценката за нервно-психично развитие на децата се прилага и към момента от колегите педиатри и отговаря на стандартизираните от нас методики, така че това не е нещо ново. То се прилага и към настоящия момент, просто се прави връзката между тази оценка със стандартите за ранно детско развитие. Стандартите касаят децата от 10-месечна до 3-годишна възраст и осигуряват прехода към предучилищното образование, като са направени и съдържателни връзки между областите на развитие, образователните направления и ядра към тях в предучилищното образование, тоест обхваща се целият процес от 10-месечна до 3-годишна възраст.
Нашата фондация работи в сферата на ранното детско развитие вече дълги години и ние се радваме, че в последно време има един растящ обществен интерес към тази тема. това заяви пред "Хоризонт" Ваня Кънева, ръководител "Проекти и застъпничество“ във Фондация за нашите деца:
Всъщност оценяваме положително усилията на Министерство на здравеопазването и на Министерство на образованието. Наредбата е съвместна между двете министерства. Приветстваме все по-изразеното разбиране за важността на най-ранните години, защото те са наистина основополагащи в живота на човека. Същевременно с това ние считаме, че в наредбата има сериозни пропуски към момента. Един от най-съществените е липсата на каквото и да било внимание за децата с увреждания и забавяне в развитието.
Цялото интервю с доктор Радка Масларска, доктор Каталина Вълкова и Ваня Кънева можете да чуете от звуковия файл.