Това, че сред младежите религиозността расте, може да има много други различни основания. Напротив – по-високата религиозност е препятствие пред радикализма и тероризма, а не обратното. За мен много по-опасната тенденция сред младите хора в гетата в момента е необразоваността и незнаенето на български език. Защото когато пораснат, тези деца ще бъдат абсолютно маргинализирани, включително поради незнаене на езика.
Образованието в момента е най-голямата грижа, а не произвеждането на процеси, допълни проф. Иванова, визирайки т.нар. процес срещу имамите в Пазарджик, който според нея дори се тиражира с погрешно наименование - за радикален ислям, вместо за ислямизъм. В България няма имами, които проповядват радикален ислям, подчерта Евгения Иванова:
Процесът не е приключил. Не бих се наела толкова лекомислено да твърдя, че има такива имами в България. Процесът е доста спорен и не би трябвало с лека ръка да твърдим едно или друго, преди той да е свършил.
Определено има такива имами, не се съгласи Костадин Костадинов от Движение "Възраждане". Мюсюлманите в България са много нееднородна общност, изтъкна още той в предаването "Нещо повече" и обърна внимание върху геополитическото измерение:
В света се надига ислямофобия и ние, намиращи се на границата на християнството и исляма, имаме всички основания, предвид горчивия си исторически опит, да се притесняваме от това, което се случва.
Чуйте двете мнения в звуковия файл.