С три свои заповеди директорът на Агенцията по храните е разрешил ограничената употреба на три вида никотиноидни пестициди в България. В продължение на две години Европейската комисия налага мораториум върху използването на вредните препарати, законодателството обаче допуска употребата им чрез т. нар. дерогация, тоест изключение от общото правило. Така миналата година у нас бяха разрешени два пестицида, тази година - три.
Точно заради тези неоникотиноидни препарати се увеличава смъртността на пчелите у нас, твърдят производителите на мед. На места в страната са загинали от 50 до 80 процента от пчелните семейства. По данни на научната общност някои от никотиноидите са канцерогенни и нанасят сериозни вреди и върху хората, а веднъж попаднали в почвата, те остават там поне 20 години.
На протеста си днес пчеларите пуснаха декларация с искане за отмяна на разрешението за употреба на вредните пестициди, под което се подписаха както протестиращите, така и подкрепящи ги граждани.
Решението в България да се допусне употреба на никотиноидни пестициди е в полза на производителите на вредните химикали и във вреда на пчелите и хората. Това каза в предаването "Преди всички" Милен Стоянов от Българска асоциация биопродукти. Според него третирането с пестициди не е единствения вариант за опазване на земеделската продукция:
Има вариант да бъдат избегнати, т.е. земеделците имат алтернатива, за да не се налага използването на тези пестициди.
Освен по-малко вредни, алтернативите са и по-евтини, смятат биопроизводителите:
Прокуратурата трябва да влезе, защото много мирише на някаква форма на зависимост. По неофициална наша информация, миналата година българските земеделци са платили за обеззаразените семена между милиард и милиард и половина лева за тези два пестицида, които бяха дерогирани тогава.
В звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Веселина Миланова.