Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В България има недостиг на акушерки, медицински сестри продължават да напускат страната

| обновено на 20.04.17 в 15:47
Снимка: БГНЕС


Българските медицински сестри продължават да напускат страната. Непроменена остава и тенденцията за недостиг от акушерки.

За първото тримесечие на тази година са постъпили 180 заявления на медицински сестри за издаване на удостоверение за работа в чужбина, съобщи Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи:

На Запад заминават не само младите колеги, но и по-възрастни, които са отчаяни от ниските заплати, от неадекватното отношение към нашия труд, така че не мога да кажа никаква положителна тенденция в тази насока.

Професията на акушерката трайно се обезличава, а лекарите и акушер-гинеколозите поемат цялата бременност на майките. Причините за това са в здравните реформи, каза Емилия Казълова, председател на Алианса на българските акушерки: 

За тази година са приети 285 бройки за акушерство. Тези 285 бройки за цялата страна, можете да бъдете сигурна, че в никакъв случай няма да стигнат по една проста причина, че половината от тях няма да започнат работа въобще по специалността.

В ефира на "Хоризонт" темата коментира и д-р Неделчо Тотев, който е директор на болницата в Чирпан и председател на Националната асоциация на общинските болници, като беше категоричен, че недостигът на медицински специалисти е сред най-сериозните за българското здравеопазване:


Проблемът, който ще срути българското здравеопазване, е проблемът с кадрите наречени "бакалаври по здравни грижи". Тук влизат медицински сестри, акушерки, лаборанти и всички други, които могат да се обединят в тази гилдия. Хората, които наистина дават всичко от себе си, а получават нищожно мизерно заплащане. 
Неделчо Тотев открои като причина за това, че младите хора не се ориентират към професиите на медицинските специалисти не само ниското заплащане, но и незаинтересоваността на институциите, която той нарече "безпароднно отношение на институциите". Д-р Тотев отбеляза, че здравната система се крепи на кадри, които вече са навършили пенсионна възраст: 
Нещата са не на базовия минимум, а са далеч под прага на базовия минимум и имаме шансът и късметът, че все още медицински специалисти с бакалавърско образование, които отдавна са достигнали пенсионна възраст и даже са я надвишили и е трябвало да излязат от здравната система, все още те стоят.

Повече по темата слушайте от звуковия файл с репортажа, излъчен в предаването "12+3"и интервюто с д-р Неделчо Тотев.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна