Международната федерация по вдигане на тежести (МФВТ) опитва за трети пореден път да глоби Българската федерация по вдигане на тежести (БФВТ) във връзка със случая с 11 щангисти отпреди две години, съобщава официалният сайт на БФВТ www.wfbulgaria.com. Този път решението е взето на заседание на Изпълкома на МФВТ по време на световното първенство за юноши и девойки в Банкок. Предишните два пъти предложените санкции бяха оборени от български юристи в Международния спортен арбитраж в Лозана (КАС), който се произнесе в полза на жалбите на БВФТ. Единствената разлика сега е в размера на глобата, този път тя е наполовина - 250 000 долара, които следва да се платят в срок от шест месеца, ако оспорване не спре отново решението.
Пак ще обжалваме, заедно с президента на БФВТ Неделчо Колев бяхме в Банкок, като предварително настоявахме за среща с президента на МФВТ Тамаш Аян, както и за наше присъствие на Изпълкома, заяви адвокат Радостин Василев, който наскоро спечели пред КАС второто дело за обжалване на поредната глоба от МФВТ.
Самият Аян бе дал подобни индикации и бе казал, че ще говорим там по случая за да се изяснят и уточнят нещата по сложния казус. За жалост подобни срещи и участия в заседания не се състояха, отказаха ни разговори и разбрахме за глобата отново постфактум.
Според Василев третото поредно налагане на глоба е световен прецедент и говори за очевиден натиск срещу БФВТ.
Юристът допълва:
Този път на заседанието на Изпълкома в Банкок са били дори представители на адвокатската кантора от Швейцария, защитаваща интересите на МФВТ пред КАС. Това ще затрудни защитата ни, но смятам, че отново имаме аргументи и основания за обжалване. Не искам да се наемам с прогнози, но се надявам това да е последното подобно дело пред Международният спортен арбитраж в Лозана.
Както е известно, през март 2015 година при внезапен допинг тест бе открито наличието на анаболния стероид станозолол в пробите на 11 български щангисти от националните отбори. По-късно три независими проверки в авторитетни лаборатории, сред които тези в Хамбург и в Кьолн, доказаха, че причината е замърсена партида на хранителната добавка „Трайбест“. Базирано на това Българската агенция за безопасност на храните унищожи вече блокираните количества от препарата, заличи го от списъка и състави акт за административно нарушение на производителя, сезирана бе и прокуратурата.
Детайлните разследвания и допълнителни проверки, включително на МФВТ и на българската държава дадоха достатъчно доказателства, че спортистите от националния отбор този път са станали жертва на чужда безотговорност. За това говорят и наложените от МФВТ персонални наказания на състезателите, които бяха силно редуцирани в сравнение с определените в правилника.