Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Апостолов:

До 11-годишна възраст над 80% от децата у нас вече ползват интернет

Снимка: БГНЕС

До 20 май 2018 година държавите от Европейския съюз ще трябва да приложат европейския общ регламент за защита на данните, чието въвеждане обаче носи сериозен риск от нарушаване на важни права на децата. Тези опасения са свързани с това, че регламентът предвижда до 16-годишна възраст децата да не могат да ползват онлайн услуги с регистрация без изрично съгласие на родител, което крие риск от липса на основни умения за живот в информационното общество. За това предупредиха и от Националния център за безопасен интернет.

Георги Апостолов от Центъра коментира темата в ефира на "Хоризонт", като отбеляза, че масово явление е децата у нас да се регистрират в социални мрежи, без да обръщат внимание с каква възраст се регистрират. Това носи рискове, тъй като не ползват защитите, които мрежите предлагат.

До 11-годишна възраст над 80 процента от децата вече ползват интернет, каза Апостолов, като цитира данни от проучване, проведено от Националния център за безопасен интернет, добавяйки:

Към момента имаме деца под 13-годишна възраст в България, като над 70 процента от тях вече са в социалните мрежи. Как са там - естествено с фалшива възраст.

Ако вдигаме нагоре границата, това по никакъв начин няма да реши проблема. Забраните не действат - това е очевидно.

По-добрият вариант е с помощта на родител, с по-голяма ангажираност на образователната система децата да бъдат учени да използват интернет услугите за творческа дейност, да продължават ученето си, да търсят интересни за тях неща и да развиват тези умения, които ще осигурят по-безопасно ползване на интернет.

16 години - просто е смешно да говорим за такава възраст, каза Апостолов по повод предвиденото в регламента. Той отбеляза още, че ако децата не ползват новите технологии и изведнъж на 16 години се "потопят" в интернет средата неподготвени, проблемите ще са много по сериозни.

Повече по темата може да научите от звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени