Георги Апостолов от Центъра коментира темата в ефира на "Хоризонт", като отбеляза, че масово явление е децата у нас да се регистрират в социални мрежи, без да обръщат внимание с каква възраст се регистрират. Това носи рискове, тъй като не ползват защитите, които мрежите предлагат.
До 11-годишна възраст над 80 процента от децата вече ползват интернет, каза Апостолов, като цитира данни от проучване, проведено от Националния център за безопасен интернет, добавяйки:
Към момента имаме деца под 13-годишна възраст в България, като над 70 процента от тях вече са в социалните мрежи. Как са там - естествено с фалшива възраст.
Ако вдигаме нагоре границата, това по никакъв начин няма да реши проблема. Забраните не действат - това е очевидно.
По-добрият вариант е с помощта на родител, с по-голяма ангажираност на образователната система децата да бъдат учени да използват интернет услугите за творческа дейност, да продължават ученето си, да търсят интересни за тях неща и да развиват тези умения, които ще осигурят по-безопасно ползване на интернет.
16 години - просто е смешно да говорим за такава възраст, каза Апостолов по повод предвиденото в регламента. Той отбеляза още, че ако децата не ползват новите технологии и изведнъж на 16 години се "потопят" в интернет средата неподготвени, проблемите ще са много по сериозни.
Повече по темата може да научите от звуковия файл.