Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дуранкев: Когато някоя банка тръгне към криза, винаги чука на вратата на държавата

Проф. Боян Дуранкев
Снимка: БГНЕС

Ако синтезираме това, което Европейската комисия препоръча два дни преди да излезе докладът за оценката на финансовата ни стабилност (на МВФ – бел.ред.), то излиза, че ЕК, Международният валутен фонд и Световната банка, от една страна, имат малко по-различно становище, отколкото надзорът на нашата банкова система. И ЕК, и МВФ видяха пет подобрения на банковата ни система, тоест под лупа гледано, има някакви подобрения в банковата система. Това обясни икономистът проф. Боян Дуранкев в предаването "12+3":


Относно препоръката на МВФ за създаването на фонд за ликвидна подкрепа Дуранкев отбеляза:

Причината е, че при тестовете на МВФ при пет, а не три банки, каквито са вътрешните ни разчети, се намира капиталов недостиг и те са под регулаторно изискуемия минимум. И ако това продължи, в средата на 2019 година три от тези пет банки ще бъдат вече неплатежоспособни и изключително рискови. Препоръката на МФВ е тези банки да се капитализират възможно най-бързо, тъй като държат 12% от активите на сектора – това не са малко средства. 

На банките по света дълго време се гледаше като на свещени крави, които са твърде големи, за да банкрутират. Така че винаги държавата, с парите на бедните данъкоплатци предпазваше банките от банкрут и плащаше техните задължения. За разлика от авиокомпании, металургични комбинати, ако щете даже от атомни централи. Но има и друга практика: на Исландия, която остави банките си да банкрутират, след което в рамките на година и половина се измъкна от кризата.

Втората заплаха, която се вижда, е концентрацията на кредитния портфейл към свързани лица в някои местни банки (без да казват кои са, но можем да се досетим). Това представлява много по-голям риск от този, който е оценен при прегледа на активите и стрес тестовете.

Винаги когато някоя банка тръгне към някакъв проблем и някаква криза, тя чука на вратата на държавата, без преди това да си е свършила работата, подчерта Дуранкев:

Оценката на МВФ за тези пет банки, които отиват към три след това под "много проблемни", е, че първо, има високо ниво на необслужените кредити... Тоест в България корупционно се раздават много, много необслужвани кредити и независимо че са намалели, все пак се оказва, че има сериозни критики към банковия надзор и че БНБ трябва да подготви цял пакет от мерки за намаляване на лошите кредити. 

Цялото интервю на Даниела Якова с проф. Боян Дуранкев слушайте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна