Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В края на месеца решават дали токът за бита да поскъпне с 1,4% от юли

Теодора Стоянова: Всеки от нас може да бъде енергиен гражданин, но това означава сами да произвеждаме, съхраняваме и потребяваме енергията

| обновено на 06.06.17 в 18:14
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В края на месеца ще бъде взето окончателно решение дали токът за бита да поскъпне средно с 1,4 на сто от 1-ви юли. Това заяви председателят на КЕВР Иван Иванов след открито заседание на регулатора, на което бяха разгледани предложенията на електроразпределителните и топлофикационните дружества.

След което на 30 юни Комисията ще проведе закрито заседание, на което ще определи цените, които ще бъдат валидни за периода от 1 юли 2017 до 30 юни 2018 година. Това е третата година от четвъртия регулаторен период.

Иванов уточни, че голяма част от ЕРП-тата са изразили недоволство от предложението на КЕВР за крайната цена на тока, но регулаторът ще вземе решение след обществено обсъждане. 

Цените на топлинната енергия от 1 юли ще останат почти без промяна за по-голяма част от абонатите, съобщи председателят на КЕВР Иван Иванов.

Цените на повечето топлофикации у нас, които работят с природен газ, ще претърпят незначителни промени нагоре или надолу – с по-малко от 1%.

С 15 на сто обаче ще поскъпне топлоенергията, продавана от централите на въглища.

Междувременно "Грийнпийс" - България бе организатор на конференцията "Енергийни граждани в Европа – къде сме ние". На събитието бе представена концепцията за енергийни граждани, както и новият пакет от мерки на Европейската комисия за преход към чиста енергия. В предаването "Нещо повече" Теодора Стоянова, координатор "Климат и енергия" на "Грийнпийс" - България, посочи:

С тази конференция искахме да представим понятието "енергиен гражданин" и да отворим дискусия можем ли ние да бъдем енергийни граждани. Голяма част от нас си мислят, че енергията, която ползваме, е евтина, а тя не е. Ние всъщност сме заробени от големите и тежки централизирани производства, които са далеч от това къде живеем и използваме енергията. Всеки от нас може да бъде енергиен гражданин, но това означава сами да произвеждаме, съхраняваме и потребяваме енергията там, където тя ни е необходима – в нашия дом, там, където работим, в сградите, където се намират нашите деца – училища и детски градини, в малкия бизнес или ферма, която притежаваме. Тоест ние активно да участваме в енергийната система, да не бъдем просто потребители.

В съседна Гърция законодателството позволява хората да си произвеждат енергия, а енергията отвъд тяхната консумация да бъде връщана обратно в мрежата, допълни експертът.

Още по темата – в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна