Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ген. Съби Събев: Идеята за общоевропейска армия на този етап е политическа романтика

Ген. Съби Събев
Снимка: БГНЕС

За специалистите идеята за обща европейска армия изглежда повече в областта на политическата романтика. Това каза в интервю за предаването "12+3" ген. Съби Събев от Съюза на офицерите от резерва "Атлантик". Ген. Събев е бивш военен представител на България в НАТО.  

Идеята за европейска армия е повдигана периодично, идеята за обща европейска отбрана датира от близо 65 години, припомни той.

В класическия смисъл на думата създаването на обща европейска армия означава изключително много ресурси, а европейските държави не могат и сега да покрият критерия на НАТО за 2% от брутния вътрешен продукт разходи за отбрана, подчерта ген. Събев:

Ако говорим за европейска армия, това означава стандартизирано оборудване, единна подготовка, закупуване на редица оръжейни системи, поемането солидарно на разходите за всички тези неща. 

Европейските държави и сега изпитват недостиг на отбранителни способности, които се компенсират главно благодарение на членството на САЩ в НАТО, отбеляза още експертът. 

За да се превърне в незаобиколим фактор в глобалната сигурност, ЕС трябва да изгради капацитет за самостоятелни действия тогава, когато НАТО не може или не желае да се ангажира, изтъкна още Съби Събев:

Този капацитет включва както военни способности, така и граждански способности. Има създадени такива – жандармерийски сили, сили за охрана на границите, но трябват още. Същевременно военният капацитет не можа да бъде формиран до такава степен, че ЕС да го използва. Бойните групи на ЕС нито един път не бяха развърнати в реални операции. Сега тези мерки, които се предвиждат, е да се развият по-нататък европейските бойни групи и да се създаде механизъм за реалното им използване. Те са вече 17, със състав около 1500 души, с много висока готовност. България също е включена в една бойна група. Провеждат се учения, има дежурства.

Според ген. Събев тези бойни групи би следвало да се използват в ситуации, в които ЕС решава да се ангажира с управлението на кризи от смесен характер, които не са чисто военни.

Цялото интервю с ген. Съби Събев слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна