Репортаж на Марта Младенова за предаването ''Хоризонт до обед''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Една от фирмите-износителки на непалски чай, чиито лековити свойства са познати от десетилетия, разработва социални проекти, насочени към нейните служители.
Един от тях е достъпът до безплатно образование, което се оказва, че е и един от основните проблемни на хората, живеещи в Непал, освен бедността.
Всеки, който работи в нашата фабрика, може да е сигурен, че децата му ще получат безплатно образование, потвърди в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Семикчия Баскота, чийто баща е основател на въпросната компании за непалски чай: Ние им осигуряваме всичко необходимо, за да ходят на училище - материали, униформи и други. Тези хора са много ценни за нас. Благодарение на нас образование са получили повече от 23 000 деца.
Компанията работи и по друг социален проект - за фермерите, които физически работят на полето, добави Баскота: Купихме 33 превозни средства, които те ползват, а след това ни ги връщат, за да можем да ги предоставяме и на други семейства. Те имат достъп до повече населени места и могат да продават своята продукция - нещо, което има изключително голям икономически ефект за тях.
А за хората, които работят на пълно работно време в нашите фабрики осигуряваме и безплатно жилище, допълни Баскота, чиято компания изкупува голяма част от готовата продукция от чай на фермерите без посредници. По този начин печалбата остава при самите тях, а продукцията е много по-евтина за компанията, защото не трябва да плаща на прекупвачи.
Нашата компания е основана през 1984 г. от баща ми. Идеята за неговия бизнес-проект е още от годините, когато е бил на 15. Пътувал е извън нашето село и е видял фермерите, които произвеждат чай. Те са имали много добър стандарт на живот. Тогава си е помислил, че това може да се случи и в нашето село. Така той е основал първата градина за непалски чай, който е изключително чист. Това е органик чай, по днешните стандарти, допълни Семикчия Баскота.
Подробности можете да чуете в репортажа на Марта Младенова в звуковия файл.