Всеки, който иска да потърси инвестиционен посредник, за него най-лесно би било да посети сайта на Комисията за финансов надзор и там има списък на лицензираните инвестиционни посредници. Съответно може да види в неговия град кой е инвестиционния посредник – има адрес, телефони. За избирането на инвестиционния посредник, това е специфично как, както изборът на банка или лизингово дружество.
Банките също притежават лиценз за инвестиционни посредници:
Но пък тази услуга не се предлага от всички клонове на банките. Ако за човек е по-лесно да се обърне към банка, да позвъни в централата и да попита в съответния град, в който живее, дали има такъв клон, който оказва подобни услуги, обясни Стойков.
За да се направи справка, трябва да представим лична карта и евентуално удостоверение за наследник. Не само справката дали имаме акции, или не, но и всяка допълнителна услуга от инвестиционния посредник се заплаща. В различните дружества цените варират много, така че е трудно да се дадат коректни примери, допълни финансистът.
Много хора, които имат акции, обаче може да не успеят да ги продадат с печалба, тъй като парите, които трябва да бъдат заплатени на финансовия посредник, може да надвишат това, което ще бъде получено от тях. В много случаи акциите, придобити по време на масовата приватизация, могат да се окажат и трудно продаваеми, каза още Иван Стойков.