Репортаж на Здравка Маслянкова за предаването ''Хоризонт до обед''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Град Свищов е първият освободен български град, който чества днес 140 години от паметните събития на 27 юни. Десантът, проведен от руската Дунавска армия под ръководството на генерал-майор Михаил Драгомиров, е от голямо значение за хода на Руско-турската война.
Последната крепост на турските войски при града тогава е била воденицата в местността Текер дере. Тя предстои да бъде възстановена, обясни уредникът на музея "Преминавана не руските войски" Цветан Шекеров, като разказа и за бойните действия: Във воденичката, когато се водят престрелките за превземане на терена, турците се барикадират вътре в нея и сеят опустошителен огън. За да я превземат, един руснак качва се върху покрива и влиза през комина. Има една каменна стена, която е останала на самото място и вероятно по скици ще бъде възстановена предполагам чрез дарения.
В тази воденица преди 40 години е бил самият музей "Преминаване на руските войски", но след земетресението от 1977 година са останали само руини.
Сегашният музей съхранява и руска парадна каска, добави Шекеров: Върху нея има сребърен обков, който изобразява двуглавия орел – гербът на Русия, с царските атрибути. Просто й липсват едни паунови пера да й сложим и ще бъде нещо много прекрасно. Рядък екземпляр, не зная в България на друго място дали има.
В района на Свищов е била главната квартира на руската армия - в село Горна Студена, където днес се издига църквата "Св. Димитър“, в която се пазят четири от шестте камбани, дарени от император Александър II през 1877 година. Всеки кмет на Горна Студена получава задача от съселяните си да издири изчезналите експонати, но резултат няма.
Подробности, както и още любопитни факти около град Свищов и освобождението му, можете да чуете в репортажа на кореспондента ни Здравка Маслянкова в звуковия файл.