Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Ако не намери ново място за сметище до края на годината, Община Дупница е изправена пред криза с боклука. След като местният парламент не прие решение за преотреждане на 200 дка имоти край селата Джерман и Грамада, върху които да бъде разположен център за преработка на неопасни отпадъци.
Междувременно вече 5 години жители на Джерман водят дела и организират протести срещу изграждането на депо за отпадъци на около 500 метра от къщите им.
Същевременно от Дупница очакват Общинските съвети в Самоков и Костинброд да разрешат временно извозването на боклук на техните сметища, след като същата молба вече беше отхрълена от Община Перник.
През 2015 година на сметището отиваха 67% от боклуците ни, което нареди България сред 13-те държави-членки, които депонират над половината от битовите си отпадъци. От своя страна от ЕК предлагат те да бъдат сведени до 10% в срок до 2030 година, докато България настоява това да стане с 10 години по-късно. За повече време, в което страната ни да намали депонираните оптадъци, призова и министърът на околната среда и водите Нено Димов.
България е една от държавите, която по време на преговорите призова за един по-реалистичен подход при определяне на целите, обясни Антон Пейчев - старши експерт в дирекция "Управление на отпадъци и опазване на почвите": Това не означава, че ние сме против тази политика, а напротив - политиките на министерството винаги са били насочени към това, че трябва да се увеличава рециклирането на битовите отпадъци и намаляване депонирането им. Въпросът е друг. Когато се определят цели, това трябва да става реалистично, за да се избегне хипотезата, при която да бъдат предпиети прекалено амбициозни такива. И да се окажат в един момент десетина държави-членки в наказателна процедура, сред които и България.
Подробности, както и цялото интервю, можете да чуете в звуковия файл.