Радомирски цитира лидера на Демократичния съюз на унгарците в Румъния Келемен Хунор, който е подчертал, че подкрепата на неговите съпартийци не е „празен чек“ и че те няма да одобрят част от предлаганите от новия кабинет мерки за икономически реформи - като например планираното въвеждане на данък според оборота. (Програмата предвижда замяна на корпоративния данък върху печалбата с многостепенна данъчна система за облагане според оборота - бел. ред.)
В анализа си Радомирски припомни, че предишното румънско правителство не е успяло да се договори с партията на унгарското малцинство, като един от основните спорни въпроси е бил свързан с въвеждането медийни предавания на унгарски език в районите с висока концентрация на унгарско малцинство в северната ни съседка. Тези искания срещат остра съпротива от румънските националисти и може да се окажат пречка пред подкрепата на унгарците в Румъния за новия кабинет в Букурещ, коментира Радомирски.
Все пак, според него, като цяло новата икономическа програма се одобрява от унгарците. Бившият посланик я определи като „доста радикална в някои отношения“. Той даде пример с въвеждането на допълнително данъчно облагане от 20% върху добива на ресурси, които не се обработват в Румъния – мярка, която според него заслужава внимание и по отношение на евентуални подобрения в българското концесионно законодателство.
Според бившия дипломат още до септември се очаква в Букурещ да бъде дискутиран и одобрен от парламента проектът за Суверенен фонд за развитие и инвестиции, а от 1 юли догодина – да бъдат приети и Данъчен кодекс, и Закон за борба с данъчните измами.
Още наесен може да бъде гласуван Румънския икономически кодекс, където се предвижда, че икономическият субект няма да може да бъде санкциониран, ако преди това не е бил напътстван и предупреден, като по този начин сегашният червен картон за бизнеса ще бъде предшестван от жълт, за да се облекчат предприемачите, коментира Радомирски.
Според него, предишният румънски премиер Сорин Гриндяну, който се задържа само няколко месеца на власт, вече е отправил предупреждение към новия министър-председател Тудосе, че след няколко месеца ще дойде и неговият ред да отговаря на искания за оставка.
Радомирски отбеляза, че новите управляващи в Букурещ са били предупредени от Гриндяну още, че трябва спешно да потърсят отговори на три въпроса: защо спадат доходите на населението при нарастващо потребление, защо има намаление на митническите приходи и защо е налице спад на приходите във фиска от данък печалба. Освен това Гриндяну е препоръчал на новия премиер-социалдемократ за справянето с тези проблеми да извърши промени в приходната администрация.
Отлагането за 2019 г. на намаляването на ДДС е признак за по-внимателно отношение към събирането на данъците и въобще увеличаване на приходите в хазната, заключи коментара си за ситуацията в Румъния Валентин Радомирски. Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.