Коментари за промяна на модела на земеделското застраховане има още отпреди 4-5 години. Самите земеделци сами по себе си не се възползват от възможностите на земеделските застраховки и обхватът на земеделското застраховане в страната, по данни на Асоциацията на застрахователите, е около 15 милиона, това е от застрахователни премии, което е нищо.
Цветанов обясни причините за това:
От тук насетне, ако опитаме да направим кратък анализ, земеделците не застраховат, защото впоследствие при настъпване на застрахователни рискове те не са удовлетворени от това, което получават, те се чувстват подведени. Застрахователният модел в момента е остарял, оценителите по един или друг начин са свързани, те получават заплащането си от застрахователните компании, и не на последно място, застрахователните компании не обхващат всички рискове. Така че има крещяща нужда от промяна на застрахователния модел.
Според Христо Цветанов има желание за промяна както сред земеделците, така също и в агроминистерството и сред самите застрахователи. Той обясни, че в САЩ вече прилагат модел на застраховане на земеделския доход, а и в Европа той все по-често се използва. Затова България може да се възползва от него. Цветанов обаче каза, че за промяната е необходима политическа воля и посочи защо според него тя не се случва:
По-скоро моят прочит е, че не остава време за всичко онова, което е необходимо да се свърши, защото ние нямаме проблеми в нашето земеделие само по отношение на застраховките. Ние имаме проблеми по отношение на комасация, на хидромелиорация, на куп други общи селскостопански политики и т.н.
Разговора на Веселина Миланова и Даниела Якова с Христо Цветанов можете да чуете от звуковия файл.