Проблемът е и в това по какъв начин са възприемани и Путин, и Тръмп в чужбина. Очевидно е, че извън Русия Путин е възприеман с много резерви, но за разлика от Тръмп той няма толкова проблеми в самата Русия. Това, че разговарят е добър знак, но това не означава, че ще бъдат преодолявани всички различия или че ще се намери бързо формата на руско-американския диалог.
Политическият диалог около Сирия е вече в подготовка за стартова фаза и може би това ще доведе до успокоение на военния конфликт, коментира още Валери Тодоров:
Интересен акцент е, че вече се говори за териториалната цялост на Сирия. Има доверие към руските гаранции. Руски военни полицаи със съдействието на американски и йордански сили ще следят за примирието. Това показва, че политическият диалог около Сирия вече е в подготовка за стартова фаза и може би това ще успокоява и самия военен конфликт.
Валери Тодоров вижда знаци в руско-китайския диалог и фактът, че срещата между Владимир Путин и китайският президент Си Дзинпин се състоя в навечерието на форума на Г20 в Хамбург:
Няма единно мнение в Русия, доколкото следя политолозите, дали в момента Китай действително е съюзник на Русия. Въпреки видимо подобрения диалог между двете страни, има много разногласия и различия в позицията по някои от международните въпроси. Забелязва се една консолидираща позиция на Русия и Китай по международните въпроси, но за мен тя е по-скоро принудителна, заради опитите Русия да бъде изолирана.
Цялото интервю с Валери Тодоров можете да чуете от звуковия файл.