Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София с амбициозна програма за възстановяване на старите минерални бани и находища

Кога ще се възстановят всички извори за минерални бани в София и близо ли е столицата до превръщането си и в спа дестинация с новата програма на Общината да възстанови балнеоложките центрове, има ли нов живот за старите къпални с топла минерална вода, които днес тънат в разруха?

Освен превръщането на северното крило на Централната баня в спа център от Общината предвиждат да се използва минералната вода в кварталите "Лозенец", "Панчарево", "Надежда", "Свобода", "Овча купел", Горна Баня.

Много от сградите на старите бани са в занемарен вид и ремонтът им ще бъде сложен, те са и паметници на архитектурата, обясни в предаването "Хоризонт до обед" Ваня Николова, експерт по минерални води към направление "Архитектура и градоустроство" в Столичната община:

Сега започва проектирането за възстановяването на дейността на тези бани.

Тези сгради ще бъдат възстановени не като бани, а като по-модерни балнеоложки центрове. Ще се ползват за здраве. В началото на 20-и век те са изградени с усилията на софиянци и на Общината с възрожденски ентусиазъм. Законът за минералните води на България е един от първите приети закони.

фотография автор Здравко Йончев

В София и около София има 23 находища на минерални води, допълни Николова:

Около София в подножието на Стара планина, в подножието на Витошката яка, в западната част към Банкя и на изток към Казичене територията е осеяна с минерални води. 

Ваня Николова даде пример с находищата в кварталите "Свобода" и "Надежда", чиято минерална вода е с много добри качества. Там в миналото са били изградени сондажни съоръжения, които обаче вече 40 години не се използват. В "Свобода" се работи по идея за използването на минералната вода за отопление и за изграждане на минерален басейн в Спортното училище, което се намира непосредствено до находището. Сондажите, захранващи водоналивния кът в "Лозенец", са в много добро състояние и той може да се възстанови, коментира още експертът.

В основата на всичко това стои не просто една сграда – тухли и пясък, а как това ще повлияе на човека, каза за "Хоризонт" фотографът Здравко Йончев, който в свой проект документира състоянието на старите бани в София.

автор Здравко Йончев www.zdravkoyonchev.com

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени