Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Марина Иванова от фондация „Четири лапи“:

Няма процедура, по която да бъде разрешено използването на екзотични животни за атракция

Снимка: БГНЕС

Спорен е въпросът доколко е хуманно използването на екзотични животни като атракции по екзотичните курорти и дали, ако животното може да направи само избор, би избрало това. Това каза за предаването „Хоризонт до обед“ д-р Марина Иванова от фондация „Четири лапи“. Тя припомни, че популярни атракции от миналото като танцуващи мечки и разхождащи се сред туристите маймунки са били забранени със закон. При проверка на екоинспекцията във Варна са били открити големи папагали ара и какаду, които разполагат с всички необходими документи, че са внесени „с търговска цел“. Контролният орган, който определя дали отношението към животните е хуманно, е БАБХ, допълни тя.

Да се предлагат животни, които са влезли в България с търговска цел за ползване за атракция, според мен лично не е хуманно. Друг е въпросът защо не е направена проверка от самите инспектори по здравеопазване на животните от съответната Агенция по храните във Варна и в Бургас.

Законът за защита на животните определя за жестокост принуждаването на животни към насилия, които им причиняват болка, страдание, увреждане и стрес. Също така за жестокост се счита лишаването на животните от почивка, излагането на температурни и други неблагоприятни атмосферни влияния, когато има недостиг на кислород, ограничаване дори на свободното движение на животните, т.е. това са все състояния, които причиняват стрес и които би трябвало да бъдат избягвани.

Като цяло Законът за защита на животните не предвижда животните да бъдат използвани за атракции. Това е малко така между редовете. Няма процедура, по която това да бъде разрешено, защото то просто не е разрешено. Няма процедура, която да изисква определен набор от документи. Документи се изискват за внос, за продажба на животни.

Не се знае и здравословното състояние на атрактивните животни и дали те преминават профилактични прегледи, за да не представляват опасност за здравето на туристите, коментира Иванова и отново изтъкна, че за контрола на здравето на индивидите отговорността е на БАБП.

Интервюто с д-р Марина Иванова можете да чуете в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна