Няма нищо смущаващо в доклада на Сметната палата. Когато една институция разпределя обществен ресурс, тя подлежи на одит и контрол. Сметната палата свърши една много добра работа, в смисъл много подробно разгледа нашите дейности и беше много впечатлена от това, че толкова малко хора са свършили толкова много работа. Разписани са правила и процедури, които се следват точка по точка и даваме шанс на всички нуждаещи се от нашата помощ. Там, където има такива маргинални случаи, комисията преценява да изисква и допълнителни медицински документи, които да видят накъде се накланя проблемът - дали към нормата, дали към патологията, и се преразглеждат документите и отново се дава шанс на момичетата и на момчетата.
Въпреки че сме администрация, категорично твърдя, че не сме бездушни, подчерта Мария Георгиева, допълвайки:
Хората, които работят там и всички хора, които са се докоснали до този проблем - проблемът на младите хора с репродуктивното здраве, трябва да ви кажа, че не могат да останат безразлични, не могат да не вземат отношение, в смисъл да помогнат.
По отношение на контрола, който Центърът упражнява при сключване на договори с клиниките за инвитро процедури, Мария Георгиева обясни:
Центърът сключва договор с клиники, които имат разрешение за дейности по асистирана репродукция, издадени от Министерство на здравеопазването, имат акредитация, а за клиниките, които не сключват за първа година договор - изискване да покриват норматив от 20 процента постигнати клинични бременности и 15 процента родени деца - но това може да се отчете не в първата, дори не и във втората година, а чак в третата година.
Фактически дейността започва едва на втората година и на третата година може да бъде отчетена. Там пише (в одита на Сметната палата - бел. ред.), че е допуснато сключване на договор с клиники, които не са постигнали тези проценти. Това се отнася за две клиники, които в хода на работата си са постигнали резултатите за клиничните бременности, но много е особен моментът, когато в 5-и или 6-и месец двуплодна бременност се загуби и аз не мога да си позволя да не сключа договор с тези клиники, защото те са търсени от пациентите.
Според Георгиева проблемът с дългото чакане на двойките вече е останал в миналото. Тя отбеляза, че в момента има създадена работна група в Министерството на здравеопазването, която разписва нови правила в правилника на Центъра и добави, че една от целите е Центърът да поеме финансирането и на т.нар. „замразен трансфер“ – да се прави и замразяване на яйцеклетки на жени, които страдат от злокачествени заболявания: И много такива хубави идеи, които е въпрос на време да се публикуват и да се започне дейността по тях, допълни Мария Георгиева, но не се нае да прогнозира кога ще започнат да се реализират тези дейности.
По отношение на обявеното безлимитно финансиране на инвитро процедури за двойките с репродуктивни проблеми, Мария Георгиева поясни, че не става въпрос за неограничен брой процедури и критерият за извършването и финансирането им ще е медицинската целесъобразност. Досега държавата финансираше до 3 опита за зачеване с такива техники по асистирана репродукция:
Не е възможно да се прави безлимитно. Обсъжда се една четвърта процедура, която да се финансира, на момичетата - по преценка на нашите специалисти по репродуктивно здраве.
Повече подробности по темата чуйте от звуковия файл.