Останаха т.нар. "кариерни бонуси". Предвижда се сегашните членове на Висшия съдебен съвет след изтичане на мандата им, както и членовете на инспектората към ВСС, да могат да се завърнат на длъжност в системата, равна по степен, където си изберат, в орган на съдебната власт. Останалите магистрати в системата се явяват на конкурси за преместване. Този дебат се води и миналата година, когато същото управляващо мнозинство реши, че няма да се приемат тези поправки. Не е ясно какво се промени в рамките на тази една година и защо толкова се бърза с приемането на този закон. Ясно е, че за да обслужи настоящите членове на ВСС преди изтичането на техния мандат. Тази разпоредба дискриминира останалите съдии, защото създава една привилегия, която по съдържанието си противоречи на Конституцията.
Според Съюза на съдиите друг спорен момент е ограничаването на правото на сдружаване. Велислава Иванова определи поправката за прехвърляне на дела към Специализирания съд като много тревожна промяна:
С тази промяна на Специализирания съд ще се придаде характер на извънреден съд. Отнема се част от компетенстостта на общите съдилища. И второ: той е организиран не по предмет, а по субект. Ако например един депутат е обвинен в документна измама, това дело трябва да се разгледа от Специализирания съд, чиято специализация обаче не е такава, защото той гледа организирана престъпност. И с новите изменения няма да стане такава, защото този съд ще гледа документна измама само за депутати, следователи, министри - всички, които са изброени в закона. В същото време, ако същият депутат извърши пътно-транспортно произшествие, делото ще продължи да се гледа от общите съдилища по досегашния ред. Тоест, организира се съд не по специализация на материята, а само с оглед на хората.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.