Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гарик Хайлман: Все повече търговци приемат директно разплащане с виртуалната валута биткойн

Първи август е критична дата за най-известната дигитална валута в света - биткойна. Тогава се очаква неговото "разцепване" на две, заради което в последните седмици наблюдаваме огромни колебания в цената. В същото време иновативни компании пускат все повече и по-сложни продукти, обвързващи традиционните финансови операции с дигиталните валути.

За по-малко от две седмици биткойнът поскъпна до 3 000 долара и след това цената му се срина. С наближаването на критичната дата 1-и август тя се възстанови. Най-сериозният фактор за огромните колебания е въвеждането новата платформа, която би позволила по-бързата обработка на данните, обясни пред "Хоризонт" Чарлз Хайтър, който е съосновател на един от водещите британски сайтове за търговия с дигитални валути:

Може би балансът ще е някъде по средата. Светът на криптовалутите вече съществува и това, което виждаме е, че много от традиционните финансови институции се възползват от неговите възможности и предимствата, включително и в техническо отношение. Основата на криптовалутите вече се използва и от някои конвенционални платформи. Със сигурност ще виждаме комбинация от двете индустрии.

За да заработи успешно новата платформа, около 80 % от потребителите трябва да приемат нововъведението. Основната съпротива е от страна на т.нар. "копачи", които успяват да генерират дигиталната валута чрез софтуерен процес. Сложността на този процес, станал популярен като "копаене", се увеличава на всеки две седмици. Освен това количеството на биткойните е ограничено до 21 милиона, а до момента са създадени над 18 милиона. Копачите печелят и от цената, и от високите такси. Заради забавянето на обработката и големите количества обаче брокерите недоволстват, защото може да мине седмица, преди сделката да е потвърдена. Гарик Хайлман от Центъра за алтернативни финанси в Кембридж е категоричен, че пазарът е виждал и друг път "разцепване" на водещи криптовалути:

Биткойнът е сравнително малка валута, ако я сравнявате с традиционните национални валути като еврото, долара и паунда. Той няма чак такова обращение в търговията, което да държи цените му стабилни, което означава, че със сравнително малко действие може да се постигне доста голяма ценова разлика за самите биткойни. Освен това има определени хора и институции, които държат голямо количество от тази валута, което означава, че те само с едно свое действие могат да съзадат сериозни колебания. Фактор за колебливостта в цената също е слабо развитият към момента пазар и липсата на достатъчно инфраструктура. Това е сравнително "млада" валута, а резките промени в цената са типични в подобни случаи.  
 

Заради тежката икономическа ситуация и политическата криза, хората във Венецуела все повече търсят възможности за придобиване на дигиталната валута биткойн, коментира още Гарик Хайлман. По думите му, заради възможностите с криптовалутата да се пазарува навсякъде по света, хората търсят спасение от нищетата и бърз начин за забогатяване:
Мисля, че биткойнът се състезава с всички, и с традиционните валути и с националните. Има все повече доклади, че тази криптовалута е много добра алтернатива на местните валути в развиващите се държави.  Пример затова е Венецуела. Знаете, че там икономиката потъва непрекъснато и има много сериозни политически предизвикателства. В същото време интересът към биткойнът като валута сред местните хора расте непрекъснато.

Все повече търговци приемат директно биткойни, посочи Хайлман:

Например в Лондон се появи много изискана галерия, в който приемат директно биткойни. Причината е, че повечето хора, които притежават много от криптовалутата, са доста богати и са склонни да плащат за скъпи покупки. Плащайки ги в биткойни, търговецът може да спечели от курса при покачване на цената на криптовалутата. Също така в момента биткойнът е доста скъп, така че има много нови милионери, които биха искали да инвестират пари в изкуство, но могат да го направят единствено чрез тази дигитална валута. Биткойнът също дава платформа да се правят много големи транзакции сравнително евтино, защото при големи суми, плащани в традиционните валути, таксите са много високи.

Още за виртуалната валута можете да научите в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени