Има готова документация за поръчка на новите лични карти, уточни Божанов в анализ на ситуацията след отлагането на въвеждането на електронните лични карти за 2019 година:
Администрацията има налице документи, с които едва ли не може да стартира поръчката още утре. Защо това не се случва, не знам.
Имаме малко електронни услуги, защото хората нямат с какво да ги ползват. В момента малцина са тези, които ползват електронни подписи и са си ги купили. Вследствие на това пък се правят малко електронни услуги, защото няма кой да ги ползва, и става един омагьосан кръг. Затова естонците 2001 година раздадоха на всички свои граждани електронна лична карта, а пък те, когато преценят, че са готови да ползват електронни услуги, просто я вадят от джоба си и ги ползват. И това нещо всъщност дава добрите резултати в Естония.
Инфраструктурата на електронната идентификация върви по план, отбеляза още Божидар Божанов. Като слаба страна на процеса по въвеждането на електронното управление той определи времето:
Нещата вървят напред, но много по-бавно, отколкото би ми се искало. В пътната карта всички 25-30 приоритетни проекта трябваше да са приключили до края на тази година. Малка част от тях са започнали.
Като отчете обективните причини за забавянето, Божанов подчерта:
Но за някои неща просто липсва както капацитет за подготовка на поръчката, така и политическа воля тя да бъде "натисната" малко по-бързо.
По-важните (което е факт) – като електронната идентификация, електронното гласуване, новият регистър ГРАО, се движат. При тях няма да има фатално отлагане. Ще има забавяне.
За осъществяването на реални електронни услуги не ни трябват толкова подготвени хора на гише, колкото коригирана нормативна уредба на всички нива, посочи експертът:
Точно поради това Държавна агенция "Електронно управление" е натоварена с тази задача: едва ли не с морков и тояга да ходи по администрациите и да оправя нормативната уредба, със съдействието, разбира се, на съответната администрация. Засега повече е морковът. Засега има проекти, тоест има финансиране за изграждане на тази електронна инфраструктура, но в закона са заложени правомощия и за тояга, тоест за санкции, ако някой не изпълнява закона.
Най-накрая колелото с електронното гласуване се завъртя и изглежда, че върви напред, допълни Божанов и каза в заключение, че в политически план електронното управление не е интересна тема.
Цялото интервю на Лора Търколева с Божидар Божанов слушайте в звуковия файл.