Все още не е ясно кога парламентът ще избере своите представители в новия Висш съдебен съвет, след като точката за избора на кандидатите не бе включена в програмата на парламента за тази седмица.
Изборът на членове на Висшия съдебен съвет от парламентарната квота прилича на началото на цирково представление, коментира в "Преди всички" Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи:
Ситуацията с избора на членове на Висшия съдебен съвет от парламентарната квота много прилича на онзи момент в началото на цирковото представление, когато прожекторите са насочени към манежа и е осветена само една малка част от случващото се, а всичко друго на сцената е в мъгла и така публиката не вижда какво се случва… така че ние единствено бихме могли да предполагаме възможни сценарии. Това, което се случи до момента – имахме изслушване на 7-и септември, което беше проформа и то беше изключително критикувано от неправителствените организации, а поради факта, че нямаше дебати, не бяха зададени въпросите на гражданите. След това на 11-и септември Комисията по правни въпроси внесоха доклада от изслушването, където имаше констатация, че всички 18 кандидати притежават необходимите качества да бъдат избрани. Парламентарната практика показва, че когато комисия внесе подобен доклад, решенията по него ще бъдат взети в същата седмица – това обаче не се случи. Тук можем само да гадаем защо това не се случи. Най-вероятно, защото наистина не са постигнати политическите договорки за избора…
Славев изрази съмнения, че тази ситуация и съществуващите проблеми в нея най-вероятно ще се задълбочат политически. Той каза още, че не може да има избрани само няколко членове на Висшия съдебен съвет, че парламентът трябва да попълни квотата от 11 души, за да конституира органа и той да влезе в новия си мандат с 25 души:
Дори и един да бъде по-малко, това означава, че процедурата трябва да се повтори, според мен. За съжаление Народното събрание за пореден път самό минира избора, сваля легитимността и дава много нисък старт на следващия Висш съдебен съвет. Народното събрание, въпреки всички политически заявки за повишаване на доверието, съвсем умишлено работи за това общественото доверие към законодателната и към съдебната власт да продължава да бъде ниско и да спада.
В коментар на казаното от президента Румен Радев пред "Нова телевизия", че е редно е следващия ВСС да избере новия председател на Върховния административен съд, Славев посочи, че:
Това мнение на президента Радев се споделя и от по-широк кръг експерти, хора, които наблюдават процесите… Имаше такива заявки включително и на политически сили, така че е въпрос на вземане на решение
В звуковия файл можете да цялото интервю на Силвия Великова с Теодор Славев.