Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Утре КТ "Подкрепа" решава дали да подкрепи призива на КНСБ за национален протест за по-високи доходи

Димитър Манолов: Пропускали сме много периоди и това, което се прави сега за повишаване на доходите, е добра стъпка

Много резерви има и в икономиката, и в бюджета, смята синдикалистът

Димитър Манолов
Снимка: БГНЕС
Не е взето окончателно решение за протести и предвид последното развитие - смекчаване на тона от страна на работодателските организации и заявките от страна на правителството за увеличаване на средствата за заплати, най-вероятно до протести няма да се стигне, посочи в ефира на "Хоризонт"  президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов:

Имах много разговори с колегите от КНСБ, междувременно излязоха разчетите и предложенията за бюджета./../ и това, което е говорила Менда Стоянова и то е така, и г-н Горанов ги говори тези неща, че се очаква и ще се случи увеличение в определени сектори.  Така че идеята на нас  от "Подкрепа" беше да идем да повикаме малко под прозорците на работодателските организации, но напоследък, като гледам, това говорене е поомекнало и дори изчезнало, тоест вероятно и в това настояване няма да продължим. Още повече, че е твърде възможно на  24-ти - мисля, че вторник се пада по-другата седмица, този разговор окончателно да приключи в рамките на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Така че "Подкрепа" свиква в понеделник извънредно заседание на конфедеративния си съвет, за да решим какво да правим. Но истина е, че тази година се направиха много сериозни стъпки, а те трябваше да бъдат направени, защото много години бяха пропуснати.

Димитър Манолов отбеляза, че повишаването на доходите у нас е факт, но се тръгва от много ниска база, а по отношение на нарастването на производителността на труда той припомни, че тя зависи не само от работника, но и от работодателя, в зависимост от мешините  и технологиите, които се използват. 

Той повтори тезата на синдикатите, че за България изключително важна е политиката по повишаване на доходите: Доходи, доходи и пак доходи!, формулира накратно принципът, който според синдикатите трябва да е водещ за управлението:

Пропускали сме много периоди и това, което се прави сега е една твърде добра стъпка - ужасно много резерви има и в икономиката, и в бюджета, и къде ли още не. И за първи път, не мога да си изкривя душата, това, което вършат е правилно. Друг е въпросът дали е всичко, което може да бъде направено, защото има няколко сектора, които може би им изглеждат дребни и не им обръщат внимание, но те са важни  - да речем, културата: читалища, галерии и музеи, работещите в тях получават мизерни заплащания, близки до минималните, а това са хора с прилична квалификация, защото там не могат да работят други. И не се искат кой знае колко средства, за да се реши този въпрос.

По отношение на заявеното повишаване с 10-11% на възнагражденията в бюджетния сектор, Манолов каза, че това "е прилично число"  и допълни:  Не мога да си спомня кога за последен път се е случвало. Не съм доволен (от размера на ръста на възнагражденията - бел. ред.), разбира се, но трябва да живеем в реалността. Тези заявки, които в момента се появяват, те са добра стъпка.

Очевидно е, че данъчната система трябва да се пренареди, това е повече от ясно, защото цялата данъчна тежест в България пада върху най-ниския подоходен слой, а най-високият е освободен от данъци, каза още Димитър Манолов и повтори идеите на синдикатите за промяна в данъчната система: Споменахме за корпоративния данък, който е най-малкият в Европейския съюз или един от най-малките. Трябва минималната работна заплата да бъде освободена от данък дотолкова, доколкото е ясно, че там това освобождение от данък моментално ще отиде в потреблението, а няма да отиде под дюшеците и в банкови сметки. Понеже говорихме за Данък добавена стойност, непременно трябва стоки от първа необходимост да се предлагат с по-нисък ДДС - това са това са някои храни, това са лекарства, това са учебниците непременно.   

Като коментира някои от данните, изнесени от Васил Велев от АИКБ в предаването "Неделя 150", Манолов отбеляза, че често у нас се смесват понятията безработен и неработещ, като обясни:

Безработен е човек, който - първо, някога е работил, второ - който има квалификация, трето - който си търси работа, и четвърто - който е готов да приеме предложение за работа. Тези четири фактора са нещо, което формира определението за безработен. Тези хора, за които основно говори господин Велев, не се включват в това определение и много хора ги смесват и ние наричаме безработен всеки човек, който не работи  - това не е вярно, каза президентът на "Подкрепа" и отбеляза, че дадените драстични примери на хора, които дори заплашват директори на предприятия да не ги назначават, за да получават помощи, всъщност се определят като незаети, а не безработни и те вероятно са на социални помощи. 

Цялото интервю на Явор Стаматов с Димитър Манолов може да чуете от звуковия файл. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени