Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Превземането на Ракка в голяма степен означава край на „Ислямска държава“, защото беше тяхна столица. Там беше обявено и създаването на халифата. Това каза за предаването „Събота 150“ по „Хоризонт“ журналистът – арабист Нина Спасова. Тя изтъкна, че преди 3 години териториите под контрола на халифата са били по-обширни от България – около 180 000 кв. км, а сега са „буквално едни петна“ в Североизточна Сирия около Хама и Хомс.
Точно в Ракка и в тази обединена територия се създаваше стратегията на Ислямска държава, там се планираха операциите. Според анализаторите, 90 процента от терористичните актове в Европа са били планирани точно в Ракка. Оттук нататък ще можем да очакваме някакви единични терористични атаки, хора камикадзе…. Както каза CNN,“Ислямска държава”се превърна вече в идея, вече не е халифатът, от който всички толкова се страхуваха.
Те изтеглиха голяма част от потенциала си в Египет, в Либия, особено в Либия, в Афганистан. Ще се говори за Ислямска държава още, но това вече ще бъде друг тип….
Според Спасова, превземането на Ракка е знак, че договорката за разделяне на Сирия на 4 зони за сигурност влиза в сила:
Говорители на Белия дом, на Пентагона официално обявиха, че те ще се заемат с реконструкцията на Ракка, която е почти разрушена, с възстановяването на живота там, с жилищата. Белият дом обявиха, че имат стратегия и те обмислят по-дългосрочна стратегия за възстановяването на Сирия. Тези думи останаха без коментар от страна на Русия, което означава, че между САЩ и Русия има някаква договореност. Това показва, че наистина тези четири зони в на сигурност в Сирия, които бяха договорени в последната половин година, вече наистина влизат в сила.
Превземането на Киркук от правителствените сили в Ирак е било очаквано след референдума, коментира Спасова. Богатият на петрол район не принадлежи към традиционните територии на автономен Кюрдистан, бил е присъединен към тях преди 3 години с уговорката след приключването на борбата с „Ислямска държава“ да бъде върнат на правителството в Багдад. Изненадващо за международните наблюдатели е била липсата на съпротива от страна на кюрдите.
Спасова изтъкна че Русия се опитва да засили влиянието си в Иракски Кюрдистан, който граничи с районите в Сирия, където Москва има влияние.
На практика, от началото на 2016 година постепенно бяхме свидетели на едно преориентиране на партията и на привържениците на Барзани от Вашингтон към Москва и то чрез икономически обвързаности. Голямата петролна компания "Роснефт" направи няколко инвестиционни сделки в Кюрдистан за около над 4 милиарда долара, което надхвърля, на практика, печалбата от нелегалната продажбата на петрол без съгласието на Багдад от този район в трите години борба с Ислямска държава. Още с първите сделки определено можем да кажем, че Барзани се преориентира към Москва. Той затова и не прие сериозно заплахите и опитите на САЩ да предотвратят провеждането на референдума. Явно е, че вече разчита на новия си икономически съюзник, защото инвестиционните сделки са много сериозни - те предполагат обработване, развиване на производството на газ и петрол в района на Кюрдистан, но и откриването на нови залежи. Като виждаме темпото, с което Русия подписва договори, влага и инвестира в този район, това показва, че този автономен район на Кюрдистан има вероятност да се превърне в един много сериозен доставчик на газ.
Журналистът не се ангажира с мнение дали няма да се стигне до сериозен сблъсък между Багдад и Ербил: