Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Крият ли фермите за норки рискове за околната среда

американска норка
Снимка: wikipedia.org

Американската норка е изключително силен и агресивен хищник, призна в становището си Центърът за оценка на риска по хранителната верига. Ако животните се държат добре затворени във ферми, опасност няма, но ако те излязат, има известни рискове за околната среда, допълват експертите.
 

Жителка на с. Маждерито – най-близкото до най-голямата ферма за норки у нас, сподели за "Хоризонт до обед" съмнения, че от фермата бягат норки.

Поне по снимките в интернет, това, което сме виждали, би трябвало да е норка. Само веднъж се е случвало досега. Имаме направени снимки в нашия двор и сме ги предоставили на когото е нужно. Съседи казват, че също са виждали, но не мога да зная дали информацията им е достоверна. Чувала съм, че има убити норки от хора в селото. От фермата идва миризма. На моменти е просто непоносима.

Според мен хората не протестират, първо, защото ги е страх, и второ, защото очевидно става дума за много пари – бизнес за милиони.

Спас Узунов – член на Консултативния съвет по биоразнообразие към МОСВ, сподели за предаването "Хоризонт до обед", че Съветът не е разглеждал досега въпроса с отглеждането на американски норки у нас:

Това е изискване на Закона за биоразнообразие, който предвижда при въвеждане на чуждоземни видове преди това да бъде изготвен научнообоснован доклад за въздействието и опасностите от инвазия, хибридизация и др. потенциални вреди върху природата. До този момент, въпросът изобщо не е разглеждан на Национален съвет, за да стане легитимно включването на американската норка в списъка на животните, които се отглеждат.

Това обаче е станало в наредбата за допустимите за отглеждане животни в МЗХ, където просто са заменили европейската норка, която е критично застрашен вид и нейното отглеждане е забранено, с американска.

Норките могат да избягат от фермите. Американски норки се отглеждат в цяла Европа и в над 20 страни вече са формирани диви популации, заяви Узунов.

Петя Алтимирска от неправителствената организация за защита на животните с абревиатура КАЖИ коментира, че нещата вече са извън контрол. Въпреки големите рискове при отглеждането на животни заради кожите им, фермата край Стара Загора е отворила едва 40 работни места и е реализирала приходи в размер на 3,5 млн. лева.

Специализираната група по инвазивни видове към Международния съюз за опазване на природата казва, че американските норки са лесно приспособими, когато се окажат на свобода. Щетите за биоразнообразието са особено големи. Разходите за ликвидиране и овладяване на популациите – също. Те ще бъдат на наш гръб.

Няма общо европейско законодателство за отглеждането на американски норки. Забрана за отглеждането има във Великобритания, в Холандия, в Австрия, в Германия, в Чехия, в Словения и др, изтъкна Алтимирска.

Репортажа на Венелина Попова и интервютата със Спас Узунов и с Петя Алтимирска можете да чуете от звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени